logozoz-poziomlogozoz-poziomlogozoz-poziomlogozoz-poziom
  • Newsy
  • Video
  • Prezentacje
  • Poradnik
  • Marki
    • Accurist
    • Arach
    • Beaubleu
    • Biatec
    • BOTTA
    • Casio
    • CITIZEN
    • Epos
    • Exaequo
    • Formex
    • Fortis
    • G-SHOCK
    • Hamilton
    • Montjuïc
    • Mudita
    • Omega
    • Patek Philippe
    • Polpora
    • Seiko
    • Sekonda
    • Squale
    • Rolex
    • Traser
    • Trematic
    • Venezianico
    • U-Boat
    • Xicorr
  • Targi
  • Quizy
✕

Nowy zegarek Venezianico z kolekcji Redentore ma wenecką monetę na tarczy

09/01/2024

Venezianico na początku nowego roku prezentuje nam zegarek, który przykuwa wzrok i intryguje. Wszystko to za sprawą unikalnego projektu tarczy, której bazą była wenecka moneta. Redentore Historia Temporis to nie tylko nietuzinkowy pomysł, ale również cząstka fascynującej historii Republiki Weneckiej zamknięta w czasomierzu. 

O czym przeczytasz w artykule?

  1. Osella, czyli moneta zamiast kaczki
  2. Tarcza jak moneta
  3. Jak stworzono tę wyjątkową tarczę?
  4. Mechanizm i koperta 
  5. Pasek też wygląda na starszy niż w rzeczywistości
  6. Dane techniczne
  7. Gdzie kupić zegarki Venezianico?

Alberto i Alessandro Morelli, twórcy włoskiej marki Venezianico, to duet niezwykle kreatywny, który do tworzenia zegarków podchodzi w sposób nieszablonowy. Chętnie w swoich projektach sięgają po niekonwencjonalne materiały i rozwiązania. Wystarczy wspomnieć o limitowanych zegarkach pokrytych najczarniejszą farbą Musou Black, czy tych z tarczami inspirowanymi kalendarzem Azteków, wykonana z amazonitu. Tym razem marka, nawiązująca mocno do kultury i historii Wenecji, sięga do jej korzeni w sposób namacalny i bezpośredni, nie tylko inspirując się historią, ale również umieszczając jej kawałek na tarczy zegarka. W jaki sposób?

Osella, czyli moneta zamiast kaczki

Przenieśmy się na chwilę do końca XVII wieku. W tym czasie Republika Wenecka ma niestety już za sobą czasy największej świetności gospodarczej i politycznej. Nadal jest jednak jest prężnym centrum kultury, miastem sztuki, w którym tętni intensywne życie artystyczne, przyciągając twórców z każdego zakątka Europy. Stanowisko Doży weneckiego, najwyższego urzędnika Republiki Weneckiej, piastuje w tym czasie Marcantonio Giustinian – postać niezwykle ceniona, erudyta, który zapisał się w historii między innymi jako mecenas sztuki wspierający kulturalne dziedzictwo Wenecji.

Akurat zbliża się grudzień. Czas, kiedy zgodnie z tradycją doża Wenecji obdarowuje wybranych członków rady cenną monetą, tzw. osellą.

Ten nietypowy zwyczaj wywodził się jeszcze z czasów feudalnego średniowiecza i związany był z przywilejem polowań na wyspie Murano.
Aby doża, najwyższy urzędnik republiki weneckiej, mógł zachować prawo do polowań, musiał każdego roku przekazać szlachcie dar w postaci 5 upolowanych samic kaczek, których mięso z cenione było ze względu na delikatny smak.

W XVI wieku, z uwagi na konflikty zbrojne i brak kaczek w lagunie Murano, zdecydowano się zastąpić je monetą. W związku z tym, że słowo „osèl” w dialekcie weneckim oznaczało „samicę kaczki”, monetę zaczęto określać tą samą nazwą. Tak powstała osella.

Doża Wenecji w latach 1684–1688 - Marcantonio Giustinian

Od tej pory tradycją stało się wybijanie co roku nowej monety – oselli, które miała być podarunkiem dla szlachty. Z biegiem czasu zwyczaj ten stał się formą nagrody ofiarowanej wysokim urzędnikom przez Dożę za usługi i lojalność. Doża mógł wybrać tematykę i wizerunek rewersu i awersu monety, przez co przybierały one przeróżne formy. Osella przestała być bita dopiero w 1797 roku wraz z upadkiem Republiki Weneckiej.

Dlaczego o tym piszę?
Ponieważ wenecka osella i jej intrygująca historia powróciła do nas za sprawą marki Venzianico i  zegarka Redentore Historia Temporis. 

Osella wybita w czasach Marcantonio Giustiniana

Tarcza jak moneta

Przy tworzeniu Redentore Historia Temporis zainspirowano się osellą wybijaną właśnie za czasów doży Marcantonio Giustiniana. W projekcie zegarka wykorzystano konkretnie rewers monety. Dlaczego nie awers? Bo ten — mówiąc wprost — nie powala na kolana. 
Na awersie oryginalnej monety z tych czasów widnieje wizerunek siedzącego na tronie Świętego Marka, patrona miasta, wyciągającego w kierunku Doży sztandar zwieńczony krzyżem. Rewers monety, a tym samym tarczy Redentore Historia Temporis, przedstawia się o wiele atrakcyjniej. Znajduje się na nim słynny Plac Świętego Marka (Piazza San Marco) w Wenecji.

Wizerunek ten jest wzbogacony symbolicznymi elementami nawiązującymi bezpośrednio do historii i statusu Wenecji. Nad placem unosi się anioł, lecący w lewo, trzymający róg Doży i wskazujący na promienie słońca, które rozświetlają niebo. Na pierwszym planie z kolei stoją na kotwicy trzy galeony, symbolizujące morską i handlową siłę Wenecji.
Tarcza zegarka jest kopią oselli, oprócz jednego elementu. Oryginalny napis DEO DVCTA DVCE znajdujący się na monecie zastąpiono nazwą modelu REDENTORE HISTORIA TEMPORE 1684–1688.

Te wszystkie informacje znajdziemy również na deklu zegarka, który wygląda jak strona z przewodnika numizmatycznego. Znajdziemy na nim grawer rewersu monety wraz z wyjaśnieniami dotyczącymi jej symboliki. To również informacja, że cały zegarek jest hołdem dla monety weneckiej bitej przez dożę Marcantonio Giustiniana w latach 1684–1688.

W ten sposób zegarek nie tylko zachwyca pod kątem designu, ale również stanowi hołd dla Wenecji i jej bogatej, zróżnicowanej historii.

Tarcza inspirowana monetą wenecką

Dekiel z informacjami

Jak stworzono tę wyjątkową tarczę?

Pierwszym etapem tworzenia tarczy było zdigitalizowanie monety. Wszystkie elementy i detale, nawet te najdrobniejsze, znajdujące się na XVII-wiecznej oselli, zostały zarejestrowane w wersji cyfrowej. Dzięki temu możliwe było przeniesienie oryginalnego wyglądu monety na specjalną matrycę z hartowanej stali. Wykorzystując technikę menniczą, powstały półfabrykaty tarcz, które następnie zostały starannie obrobione. 

Dodatkowo każda tarcza ze stali szlachetnej przeszła proces starzenia przy użyciu olejów mineralnych. To skomplikowany zabieg rzemieślniczy,  imitujący oryginalny proces starzenia zabytkowych monet.  W ten sposób mamy wrażenie, że tarcza wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości i do złudzenia przypomina prawdziwą osellę wybitą pod koniec XVII wieku. Specyficzny sposób obróbki sprawia również, że z każda postarzona w ten sposób tarcza zyskuje indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. 

Tarcza Redentore Historia Temporis z bliska

Mechanizm i koperta 

Na koniec najważniejszy element – mechanizm zegarka. Podobnie jak w innych zegarkach linii Veneziano Redentore, zdecydowano się na sprawdzony mechanizm japoński Seiko. W modelu Redentore Historia Temporis stosowany jest kaliber NH35A z 41-godzinną rezerwą chodu i łożyskowaniem na 24 kamieniach.

Dekiel i tarcza to nie jedyne elementy mające swoje odniesienie do Wenecji.  Nie zapominajmy, że zegarek ten wydano w linii Redentore, której zegarki wyróżniają się  kształtem koperty nawiązującej do obłego sklepienia bazyliki Chiesa del Santissimo Redentore.  

Koperta o średnicy 40 mm ze stali szlachetnej, wyposażona jest w klasę wodoszczelności do 10 atmosfer.  Tarcza przykryta jest szkłem szafirowym z antyrefleksyjną powłoką wewnętrzną. 

Antykowane paski Redentore Historia Temporis

Pasek też wygląda na starszy niż w rzeczywistości

Design Redentore Historia Temporis nie byłby kompletny bez odpowiednio przygotowanego paska.

Skórzany pasek, podobnie jak pozostałe elementy zegarka, został poddany specjalnym zabiegom. Efektem tych działań jest nie tylko określona miękkość materiału, ale również specyficzna faktura i struktura, charakteryzująca się marszczeniami i niedoskonałościami.

W efekcie, pasek, podobnie jak tarcza zegarka zyskuje szlachetniejszy i jednocześnie oryginalny wygląd. Procesy antykowania zapewniają mu jednocześnie odpowiednią jakość i wytrzymałość.

 Zegarek Redentore Historia Temporis to z pewnością nieszablonowa pozycja w portfolio Venezianico.  Nie tylko idealnie oddaje  weneckiego ducha marki, ale również stanowi znak wyrafinowanego kunsztu rzemieślniczego.  Nietuzinkowy, oryginalny, wyłamujący się ze schematów, a jednocześnie kojarzący się z klasyką i wyrafinowanym gustem  - zwróci uwagę na każdym nadgarstku. 

Redentore Historia Temporis

Dane techniczne

Poznaj specyfikację zegarka i dowiedz się, gdzie go kupić
Parametr  
Numer ref. 1221520
Materiał koperty: stal nierdzewna 316L
Szerokość: Ø40 mm
Mechanizm: mechanizm automatyczny SEIKO NH35A,
41-godzinna rezerwa chodu
Szkło: szkło szafirowe z antyrefleksem
Funkcje sekundnik
Wodoszczelność: 10 ATM (= 100mt)
Bransoleta pasek skórzany antykowany
PRZEWODNIK ZAKUPOWY

Gdzie kupić zegarki Venezianico?

Wybrane sklepy internetowe i sklepy stacjonarne dobrze zaopatrzone w zegarki Venezianico.
venezianico-logo

VENEZIANICO Polska

Oficjalny sklep dystrybutora zegarków VENEZIANICO w Polsce
logo-zegarownia

Zegarownia.pl

Sklep partnerski - autoryzowany sprzedawca VENEZIANICO.
1216

Zegarki Zielona Góra

Sklep partnerski - autoryzowany sprzedawca VENEZIANICO
238026263_4524747417563732_2674050642754697558_n(2)

AEON Kącik Zegarkowy

Sklep partnerski - autoryzowany sprzedawca VENEZIANICO.
Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Związana z zegarkowym światem od ponad 10 lat. Tworzyła treści dla portali, e-sklepów oraz dystrybutorów zegarków. W wolnych chwilach spaceruje po średniowiecznych (i nie tylko) zamkach. Profil na Facebooku

Podobne artykuły

03/07/2025

Exaequo Polyhedron Sterling Silver 925 – nadrzeczywistość w limitowanej edycji. Tak się robi design.


Czytaj więcej
30/06/2025

Niemieckie zegarki – 12 marek „Made in Germany”, które warto znać


Czytaj więcej
26/06/2025

VENEZIANICO wraca do brązu. Nereide Bronzo 39 – klasyka nurków w nowym rozmiarze


Czytaj więcej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz więcej informacji i zegarkowych ciekawostek? Dołącz o nas!

  • YouTube
  • TikTok

Ostatnie newsy

  • Exaequo Polyhedron Sterling Silver 925 – nadrzeczywistość w limitowanej edycji. Tak się robi design.
    03/07/2025
  • 0
    Niemieckie zegarki – 12 marek „Made in Germany”, które warto znać
    30/06/2025
  • VENEZIANICO wraca do brązu. Nereide Bronzo 39 – klasyka nurków w nowym rozmiarze
    26/06/2025

Redakcja

  • O nas
  • Kontakt

Subskrybuj i śledź nas w social media:

  • TikTok
  • YouTube
  • Facebook
© 2023-2024 Stronaozegarkach.pl | All Rights Reserved | Polityka prywatności