U-Boat po raz pierwszy wyprodukował taki zegarek. Poznaj Sommerso Damascus limitowany do 99 sztuk
Linia Sommerso doczekała się w końcu limitowanej edycji. Zegarki, które zaprezentował U-Boat, wyróżnia przede wszystkim masywna koperta ze stali damasceńskiej oraz jeszcze jeden drobny szczegół związany z koronką, który dla wielbicieli marki może być zaskoczeniem W limitacji koronkę umieszczono nie po lewej, ale po prawej stronie.
Koronka po prawej po raz pierwszy
- "Co w tym dziwnego"? - zapytacie. Przecież zazwyczaj koronki są po prawej stronie, więc tu nie ma zaskoczenia. Ale to, co jest standardem u innych marek zegarkowym, nie dotyczy U-Boat'a.
Ta włoska marka z siedzibą w Toskanii, kierowana przez Italo Fontanę, od początku swojej działalności podążała zupełnie innymi ścieżkami niż tradycyjna zegarmistrzowska szkoła. Podczas gdy inni bazowali na kopertach o średnicy 40-42 mm, U-Boat oferował spektakularne, gigantyczne średnice 45-46 mm. A gdy wszyscy umieszczali koronkę po prawej stronie, U-Boat zdecydował, że lepiej (i wygodniej dla użytkownika) będzie jak umieszczą ją po stronie lewej. Wkrótce ta nietypowa lokalizacja koronki stała się jednym ze znaków rozpoznawczych marki.
W nowej, limitowanej kolekcji U-Boat Sommerso, marka zdecydowała się na dość nietypowe rozwiązanie. Porzuciła ten wyróżniający element konstrukcji zegarka i podążyła za mainstreamem. Ten krok był na tyle nietypowy i kłócił się z dotychczasową filozofią marki, że na stronie internetowej przy nazwie modelu zegarka dodano specjalny dopisek „right”, aby nikt nie miał wątpliwości, że koronka po prawej stronie to nie błąd i rzeczywiście tak miało być.
Być może właśnie dlatego zegarek U-Boat z koronką po prawej stronie stał się kolekcją limitowaną. Na tle innych modeli jest to konstrukcja wyjątkowa i minie trochę czasu, zanim znów będziemy mogli zobaczyć zegarki z koronką w tej nietypowej lokalizacji. Zmiana lokalizacji koronki to oczywiście za mało, aby wydać limitowaną kolekcję. Nowe Sommerso oferuje nam jednak coś więcej – nietypowy materiał koperty, czyli stal damasceńską.
O stali damasceńskiej słów kilka
Elementem, który przyciąga uwagę w nowych modelach U-Boat jest koperta. Przyciąga uwagę z prostego powodu – Italo Fontana zdecydował, że będzie ona wykonana ze stali damasceńskiej.
Nie wiem jak Wy, ale ja gdy słyszę „stal damasceńska”, od razu przenoszę się myślami w czasy średniowiecznych wojowników, noszących na sobie w metaliczne zbroje. Stal damasceńska w średniowieczu była jednym z najbardziej cenionych materiałów, ze względu na swoją wytrzymałość i unikalny wygląd. Jej nazwa pochodzi od miejsca pochodzenia – Damaszku w Syrii. To właśnie tam znajdowało się centrum produkcji tej wyjątkowej stali. Tu działało najwięcej warsztatów produkujących broń białą, taką jak miecze i sztylety, wykonane z tego najwyższej jakości materiału.
Mówi się, że miecze wykonane z niej były tak precyzyjne, że mogły szczerbić kamienie. Ile z tego było prawdy, a ile ludzkiej fantazji, nie wiadomo. Niemniej jednak stal damasceńska była ceniona w całej Europie i uważana za jeden z najlepszych materiałów do wyrobu broni. Oprócz walorów technicznych, takich jak ostrość i trwałość, stal ta charakteryzowała się także niezwykłym wyglądem. W wyniki specyficznego procesu produkcji na powierzchni stali pojawiały się charakterystyczne wzory przypominające fale, co dodatkowo podkreślało jej wyjątkową estetykę.
Produkcja tej stali zakończyła się mniej więcej w XVII wieku. Dlaczego? Istnieje kilka teorii na ten temat, ale najprawdopodobniej przyczyniły się do tego dwa czynniki. Z jednej strony, wyczerpały się złoża rudy, z której tworzono stal damasceńską, a z drugiej – gdy zabrakło materiału, nie było potrzeby kontynuowania tradycji wytwarzania tej stali, więc stopniowo zapomniano o technice jej produkcji w pierwotnej formie. W czasach współczesnych wielokrotnie próbowano odtworzyć średniowieczną technologię, a pod koniec XX wieku niemieckim naukowcom udało się opracować sposób tworzenia stali, podobnej do tej, która była wykorzystywana w broni orientalnej.
Stal damasceńska współczesna, podobnie jak ta średniowieczna, cechuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Jej charakterystycznym elementem jest specyficzny wzór fal na powierzchni, który wynika z procesu produkcji. Ze stali damasceńskiej produkuje się głównie noże oraz, jak zapewne się domyślacie, koperty zegarków U-Boata.
Duża koperta z unikalnym wzorem
Oprócz wytrzymałości i trwałości stal damasceńska w kopercie nadaje zegarkowi nietuzinkową estetykę. Naturalne wzory powstałe podczas procesu produkcji stali tworzą unikalne zdobienia, dodając zegarkowi wyjątkowego wykończenia. Układ warstw każdej z kopert jest unikalny, więc z powodzeniem można powiedzieć, że nie ma dwóch identycznych zegarków U-Boat z linii Sommerso Damascus. Każdy z 99 egzemplarzy limitowanej edycji jest jedyny w swoim rodzaju.
Oprócz nietuzinkowego materiału, jakim jest stal, koperta charakteryzuje się dużym rozmiarem, co jest typowe dla U-Boata – jej średnica wynosi aż 46 mm. W modelach limitowanych, na boku koperty umieszczono specjalną płytkę z wygrawerowanym numerem seryjnym. Dekiel również wykonany jest ze stali damasceńskiej i przykręcony sześcioma śrubami. Jest ozdobiony charakterystycznym grawerem przedstawiającym wizerunek miny morskiej.
Design zegarka
Design zegarka, jak to bywa w przypadku U-Boata, jest prosty i wyrazisty. Oprócz podstawowych funkcji, takich jak wskazanie godziny, minut i sekund, zegarek ma również datownik oraz wskaźnik 24-godzinny. Na tarczy znajduje się jednokierunkowy obrotowy pierścień z oznaczeniami. Zakręcana koronka oraz osłona koronki zapewniają dodatkową ochronę. Tarcza jest trójpoziomowa, a metalowe indeksy i cyfry pokryte są beżową substancją Super-LumiNova, podobnie jak metalowe wskazówki. Całość czarno-beżowego zestawu kolorów przełamuje wskazówka strefy 24-godzinnej pomalowana na niebiesko, a także końcówka minutowej wskazówki, również zakończona niebieską Super-LumiNova. Całość tarczy chroni wysokiej jakości szkło z powłoką antyrefleksyjną.
Mechanizm i inne parametry
Zegarek Sommerso Damascus, podobnie jak wszystkie modele z tej linii, to zegarek nurkowy, dlatego nie brakuje tu typowych dla tego typu zegarków elementów. Mamy więc jednokierunkowy obrotowy pierścień z oznaczeniami oraz zakręcaną koronkę. Koperta ze stali damasceńskiej ma klasę wodoszczelności do 30 atmosfer, co oznacza, że zegarek nadaje się nie tylko do pływania, ale także do nurkowania.
Za precyzyjne odmierzanie czasu odpowiada sprawdzony i profesjonalny mechanizm Sellita SW200, który, jak wszystkie mechanizmy U-Boata, został specjalnie zmodyfikowany zgodnie ze specyfikacją marki. Jednym z charakterystycznych elementów tego mechanizmu jest niestandardowy, szkieletowany rotor. Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę (4 Hz) i ma 41-godzinną rezerwę chodu.
Zegarki są sprzedawane w komplecie z ultraodpornym paskiem z wulkanizowanej gumy w kolorze czarnym, na którym znajduje się charakterystyczne wytłoczenie logo U-Boat. Zapięcie w postaci klamry, wykonanej również ze stali damasceńskiej, ozdobione jest wygrawerowaną nazwą marki.
U-Boat Sommerso Damascus - cena i dostępność
Marka U-Boat przygotowała limitowaną edycją 99 egzemplarzy zegarków z kopertą ze stali damasceńskiej. Każdy zegarek ma swój indywidualny numer seryjny.
Aby stać się właścicielem limitowanej wersji U-Boata Sommerso trzeba wydać 3300 €. Za wersję z koronką po lewej stronie (nie jest limitowana) 2800 €.
Dane techniczne
Parametr | Wartość |
---|---|
Nr ref. | 9988 (wersja limitowana 99 sztuk) |
Materiał koperty: | stal damasceńska |
Tarcza: |
trójpoziomowa czarna tarcza |
Szerokość: | Ø46 mm |
Mechanizm: | szwajcarski automatyczny Sellita SW 200, zmodyfikowany przez U-BOAT. 28 800 wahnięć/godzinę (4 Hz), rezerwa chodu 41 godzin, 26 kamieni, niestandardowy szkieletowy rotor. |
Funkcje: | godziny, minuty, sekundy, data, wskaźnik 24-godzinny, jednokierunkowy obrotowy bezel. Zakręcana koronka z ochroną. |
Szkło: | szkło szafirowe z antyrefleksem |
Wodoszczelność: | 30 ATM (= 300mt) |
Pasekc | czarny pasek z wulkanizowanej gumy, sprzączka ze stali damasceńskiej. |