Premiera! POLPORA Emalie – z tarczą jak szlachetny kamień
POLPORA, polska manufaktura zegarkowa od lat zaskakuje nas swoimi projektami. Po minimalistycznym modelu stworzonym w hołdzie Mikołajkowi Kopernikowi, tym razem motywem przewodnim zegarka jest sztuka emalierska i wysublimowane zdobnictwo. 3 października marka zaprezentowała niecodzienną serię zegarków, w której tarcze wykonano z wykorzystaniem szklistej emalii i techniki giloszowania. Przyjrzyjmy się bliżej limitowanej serii POLPORA Emalie.
Emaliowanie — sztuka mistrzów
Emaliowanie, zwłaszcza emaliowanie komórkowe, kojarzy się przede wszystkim z haute horlogerie i takimi markami jak Patek Philippe, Ulysse Nardin czy Vacheron Constantin. Piękne, misternie zdobione tarcze, na których utalentowani rzemieślnicy potrafią wyczarować miniaturowe dzieła sztuki, wciąż fascynują. Zegarki te, luksusowe modele, na których tworzono niezwykłe dekoracje, osiągały i nadal osiągają niebotyczne ceny i zarezerwowane są dla prestiżowych klientów (czytaj: tych z zasobnym portfelem). Dlaczego? Ponieważ zdobienie tarcz metalowych nie jest łatwą techniką, a niewiele osób potrafi to robić doskonale. Problemem jest nie tylko dobór barw, które powstają w wyniku łączenia różnych tlenków metali, ale też precyzyjne naniesienie ich na metalową tarczę zegarka.
Cały skomplikowany proces produkcji, połączony z mistrzowską pracą rzemieślnika, przekłada się na koszty, które sprawiają, że ceny zegarków z emaliowanymi tarczami przyprawiają o zawrót głowy. Dlatego właśnie tego typu wykończenia podejmują się jedynie ci, którzy traktują zegarmistrzostwo jako sztukę i wysublimowaną formę wyrazu.
POLPORA jest na polskim rynku jedyną marką zegarkową projektującą artystyczne tarcze techniką emaliowania i jednocześnie producentem, który robi to na światowym poziomie. Jej przygoda z emaliowanymi tarczami rozpoczęła się od zjawiskowych tarcz w linii Irysy z 2017 roku, w której po raz pierwszy zastosowano emalię niskotemperaturową. W 2018 roku marka poszła o krok dalej i pokazała zegarek z wizerunkiem finezyjnych, majestatycznych flamingów, wykonany w skomplikowanej i czasochłonnej technice emalii wysokotemperaturowej – champlevé.
W 2024 roku Polpora po raz kolejny zaskoczyła. 3 października br. miała miejsce premiera wyjątkowej linii zegarków, stanowiących niezwykłe połączenie szlachetnej sztuki szklistych emalii wysokotemperaturowych z giloszem.
Gilosz i emalia- połączenie idealne
O ile pierwsze projekty związane z emalią (wspomniane Flamingi i Irysy), koncentrowały się na stworzeniu plastycznych obrazów, tym razem rzemieślnicy POLPORY poszli w zupełnie innym kierunku. Cały urok tarczy i jej wielowymiarowość to efekt połączenia dwóch technik: z jednej strony pięknego giloszu znajdującego się na tarczy, a z drugiej intensywnie kolorowej, transparentnej emalii. W tym przypadku emalia oferowana jest w pięciu urzekających wzrok kolorach. Połączenie tych dwóch elementów daje trójwymiarową, głęboką tarczę, która intryguje piękną grą świateł przenikających przez transparentną emalię. Całość przypomina szlif fasetowy, taki jaki oglądamy na najcenniejszych kamieniach szlachetnych.
Piękno (i trud) tworzenia
Spoglądając na tę mieniącą się i transparentną tarczę, nie zdajemy sobie sprawy, jak czasochłonny i trudny jest proces jej powstawania. Rozpoczyna się już na etapie wyboru odpowiedniego materiału, który będzie stanowił bazę pod emalię. To, wbrew pozorom, nie jest takie proste, ponieważ materiał musi być na tyle wytrzymały, aby podczas wypalania nie uległ odkształceniu. Z informacji uzyskanych od producenta wynika, że tarcze muszą być idealnie płaskie. W przeciwnym razie, jeśli tarcza okaże się zbyt pofalowana, na emalii mogą pojawić się białe lub ciemne odbarwienia, co kwalifikuje taką tarczę do utylizacji.
Idealnym materiałem okazało się srebro o niestandardowej próbie 960. To właśnie z niego wycinano krążki o średnicy 34 mm, które później poddawano obróbce i zdobieniu, czyli procesowi giloszowania.
Guilloché to charakterystyczna technika mechanicznego grawerowania wzoru na metalowej powierzchni, która najbardziej kojarzy się z jubilerską pracą Petera Karla Fabergé, a w zegarmistrzostwie z pięknymi i kunsztownymi tarczami projektowanymi przez Abrahama Louisa Bregueta. Tarcza ozdobiona techniką giloszu została następnie pokryta wybranym kolorem emalii. Tutaj rozpoczyna się kolejna trudność – mieszanie kolorów.
Emaliowanie tych zegarków to proces pełen wyzwań, wymagający czasu i umiejętności – wykonanie jednej tarczy zajmuje aż 5 dni roboczych. Każda z nich rozpoczyna swoje życie jako 34-milimetrowy krążek wycięty i wygrawerowany ze srebrnej blachy (próby 960), który następnie poddawany jest procesowi giloszowania.
Emalia to nie farba plakatowa ani akwarelowa – mieszanie emalii jest sztuką samą w sobie. Pomimo tego, że w zegarkach mamy jedynie 5 kolorów tarcz, do ich stworzenia potrzebne było aż 14 różnych barw emalii transparentnych. Każda tarcza jest stworzona z 2. lub 3. kolorów emalii, a każdy z nich jest odcieniem autorskim, stworzonym przez mistrzynię sztuki emalierskiej, Ewę Buksę, współpracującą z manufakturą od lat. Przygotowanie autorskiej mieszanki, metodą prób, błędów i testów, trwało prawie 3 lata, W wyniku starannego doboru i odpowiednich proporcji odcieni udało się uzyskać pięć unikalnych kolorów, które zdobią tarcze zegarków z linii Emalie. W ten sposób powstało 5 nietuzinkowych kolorów tarcz Diamentowy, Szmaragdowy, Ametystowy, Szafirowy i najtrudniejszym do uzyskania – czerwonym Rubinowym.
Ostatnim, najważniejszym i najbardziej newralgicznym etapem jest wypalanie. Emalie nakładane są na tarcze i wypalane wielokrotnie w temperaturze od 780 do 900 stopni Celsjusza, a następnie przez długie godziny szlifowane. Tylko dzięki tej misternej i precyzyjnej pracy powstają tarcze o głębokim nasyceniu koloru i perfekcyjnym wykończeniu. Zachwycają wyglądem i piękną grą światła w swojej strukturze.
Wszystkie prace związane z wykonaniem cyferblatu emalierskiego są realizowane w Polsce przez polskich rzemieślników pod okiem pani Ewy Buksy.
Wysublimowane detale
Ten nietuzinkowy efekt połączenia giloszu z emalią to najważniejszy, ale nie jedyny element, który współtworzy estetykę tarczy. Jak zwykle bywa w takich przypadkach, POLPORA zdążyła już nas przyzwyczaić do mistrzostwa w subtelności i dbałości o najdrobniejsze detale wykończenia.
Całość emaliowanej tarczy otacza pierścień, na którym indeksy i logotyp marki zostały wykonane ręcznie pod mikroskopem, za pomocą czarnego pigmentu Berlac, co zapewnia najwyższą precyzję wykończenia, estetykę i trwałość.
Warto w tym miejscu wspomnieć także o samych stalowych wskazówkach o kształcie typu Lance. W wersji podstawowej są one wypolerowane na wysoki połysk, jednak na indywidualne zamówienie można wybrać wersję wskazówek pokrytych brokatem. Taka opcja doskonale sprawdzi się w przypadku zegarków przeznaczonych na damski nadgarstek, ale nie tylko – w końcu mężczyźni również lubią błyszczeć na salonach.
Całość zamknięta jest w kopercie o średnicy 40 mm, pięknie wypolerowanej, wykonanej z wysokiej jakości stali szlachetnej 316L. Tarcza emaliowana jest przykryta szkłem szafirowym, pokrytym wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną, co zapewnia doskonałą czytelność tarczy w każdych warunkach oświetleniowych. Od spodu, na zakręcanym deklu, oprócz informacji o producencie, znajduje się numer limitacji oraz zdobienia w postaci luksusowych pasów genewskich.
Mechanizm
POLPORA zdążyła nas już przyzwyczaić do tego, że w swoich modelach wykorzystuje tylko sprawdzone i najwyższej jakości mechanizmy szwajcarskie, i tak również jest w tym przypadku. Mechanizm zegarka to wysokiej klasy automat Sellita SW300-1, wyregulowany w standardzie Elaboré i wykończony w wersji Premium. Zwraca uwagę bogatym zdobieniem, przygotowanym specjalnie dla marki POLPORA.
Charakterystyczny czarny wahnik z pasami genewskimi, na którym naniesiono złoty podpis oraz symbol marki, został stworzony na zamówienie przez szwajcarskich mistrzów według wytycznych polskiej manufaktury. Wprawne oko dostrzeże również stylowe wykończenie mostków w szlifie perłowym i wężowym, a także niebieskie śruby uzyskane w wyniku obróbki termicznej.
Mechanizm został wyposażony w system antywstrząsowy Incabloc oraz funkcję stop-sekundy. Pracuje na łożyskach o liczbie 25, zapewniając częstotliwość pracy 28 800 VPH i imponującą rezerwę chodu do 56 godzin.
Paski
Każdy z limitowanych zegarków z kolekcji dostępny jest z dwoma typami pasków, przeznaczonymi zarówno na damski, jak i męski nadgarstek. Pierwszy to błyszczący, czarny pasek ze skóry krokodyla, a drugi to czarny pasek ze skóry aligatora. Oba są eleganckie i wytrzymałe, wykończone lakierem na wysoki połysk. Od spodu mają miękką, wyściółkę z otworami wentylacyjnymi, co sprawia, że zegarki są wygodne w noszeniu i pozwalają skórze oddychać.
Dla tych, którzy preferują metal zamiast skóry, w zestawie znajduje się również stylowa stalowa bransoleta typu mesh z charakterystycznym zapięciem motylkowym, idealna do wieczorowych i nowoczesnych stylizacji.
To wersja standardowa, jednak jeśli chcemy czegoś więcej, producent oferuje możliwość zamówienia trzeciego rodzaju paska, skórzanego i dostosowanego kolorystycznie do tarczy zegarka, co nada zegarkowi bardziej casualowy i nowoczesny wygląd. Tego typu paski będą dostąpne na zamówienie.
Jeżeli zdecydujemy się na taką opcję, warto od razu zamówić zegarek z teleskopami typu quick release, które umożliwiają szybką i samodzielną wymianę paska bez konieczności wizyty u zegarmistrza czy posiadania specjalistycznych narzędzi.
Video-recenzja zegarków POLPORA Emalie
POLPORA Emalie - cena i dostępność
Premiera zegarka z linii POLPORA Emalie odbyła się 3 października w warszawskim Domu Handlowym Vitkac. Marka przygotowała 100 egzemplarzy zegarków dostępnych w pięciu kolorach. Statystycznie na każdy kolor przypada po 20 egzemplarzy, jednak nie jest pewne, czy zostało to podzielone równomiernie. Każdy zegarek ma swój indywidualny numer.
Ostatnie pytanie, które z pewnością wielu nurtuje, dotyczy ceny. Aby stac się właścicielem limitowanej wersji POLPORA Emalie trzeba wydać 18 790 zł brutto.
Zegarki będą dostępne od początku listopada, jednak czas oczekiwania na konkretny limitowany model, ze względu na limitowaną edycję, może wynosić około 8 tygodni.
Dane techniczne
Parametr | Wartość |
---|---|
Nr ref. | P.U.E.24016 |
Materiał koperty: | stal nierdzewna 316L |
Kolory tarczy |
|
Szerokość: | Ø40 mm |
Mechanizm: | Sellita SW300-1 (Swiss Made) o regulacji Spécial (Elaboré) i wykończeniu premium, |
Wykończenie tarczy: | wykonany w technice emalierskiej Guilloché pokryty emaliami szklistymi wysokotemperaturowymi; |
Szkło: | szkło szafirowe z antyrefleksem |
Bezel: | stal nierdzewna 316L |
Wodoszczelność: | 5ATM (= 50mt) |
Pasek | skórzany (skóra aligatora, skóra krokodyla), bransoleta mediolańska |