Jaki zegarek kupić do garnituru? Praktyczny poradnik
Zasady doboru zegarka pod garnitur nie są już tak rygorystyczne, jak w czasach naszych dziadków. Nadal jednak warto wiedzieć, jaki czasomierz ubrać do oficjalnego stroju, aby nie popełnić towarzyskiego faux-pas. Czy postawić na klasyczny design, czy wersję sportową? Czysta tarcza, a może chronograf? Pasek skórzany czy bransoleta? Kompletny przewodnik czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o kupowaniu zegarka do garnituru.
O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu obowiązywały określone zasady, które mówiły, jaki zegarek wypada nosić do garnituru, dziś wcale to nie jest takie oczywiste. Gdy na nadgarstkach celebrytów i gwiazd ubranych w wieczorowe kreacje widzimy zegarki "z różnych bajek", od klasyków po sportowe, nurkowe czy ekstrawaganckie projekty, nie mamy pewności, czy te zasady mają jeszcze zastosowanie. Czy do garnituru pasuje tylko ponadczasowy klasyk, czy może nic nie stoi na przeszkodzie, aby niczym James Bond ubrać sportowy zegarek nurkowy na stalowej bransolecie?
Współcześnie odpowiedź na pytanie: "Jaki zegarek kupić do garnituru?" nie jest tak łatwa. Nawet tak rygorystyczna i tradycyjna branża zegarmistrzowska ma z tym problem.
Zegarek do garnituru, czyli...
Klasyczna definicja zegarka do garnituru kiedyś była bardzo prosta. To był model o stosunkowo niewielkiej kopercie, dochodzącej maksymalnie do 38 mm średnicy i tarczy cechującej się oszczędną i minimalistyczną stylistyką. W klasycznym zegarku do garnituru na tarczy nie znajdowało się nic prócz oznaczenia godzin, minut i trzech wskazówek (ewentualnie okienka datownika). Sam zegarek zawieszony był na eleganckim skórzanym pasku, najczęściej czarnym lub brązowym.
Współcześnie definicja zegarka do garnituru uległa modyfikacji. Same reguły te traktowane są w pewnym sensie jako punkt wyjścia, a nie sztywne wytyczne. Czy zatem się kierować?
Tak naprawdę przy wyborze zegarka do garnituru popularne są dwie postawy:
- Pierwsza z nich, klasyczna i konwencjonalna, wg której dopasowujemy zegarek do garnituru według ścisłych, ponadczasowych reguł.
- Drugą można określić jako casualową - postawę, w której zegarek do garnituru wybieramy wg indywidualnych kryteriów np. okazji, stroju czy własnego stylu i upodobań.
Jak mówi znane powiedzenie, "Zasady są po to, by je łamać, trzeba je tylko znać". Zanim zaczniemy łamać zasady i ubierać do garnituru sportowego G-SHOCK jak raper z Kanye West, najpierw nauczmy się tych podstaw, czyli tradycyjnych zasad doboru zegarka do garnituru.
Kupujemy zegarek do garnituru — zasady, które warto znać
Coco Chanel mawiała, że "prostota jest kluczem prawdziwej elegancji. I ta reguła doskonale sprawdza się w przypadku zegarków do garnituru, których konstrukcja i design są uosobieniem minimalizmu w jej ekskluzywnej postaci.
Oto cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy poszukiwaniach zegarka do strojów oficjalnych i wizytowych.
1. Rozmiar koperty
Zegarki do garnituru, noszone jeszcze w połowie XX wieku, zazwyczaj miały średnicę od 30 do 38 mm. Współczesne kanony mody, trendy modowe, preferują zegarki o większych kopertach. Standardem są średnice 40-42 mm, a 38 mm to absolutne minimum.
Pamiętaj jednak, że nie musisz trzymać się sztywno tych wymiarów. Rozmiar koperty zegarka do garnituru powinien być dopasowany do twojego nadgarstka. Średnica koperty nie może być zbyt duża – wówczas będzie wyglądać na nadgarstku dość ciężko – ani za mała. Przedział, w którym możesz wybierać, to zegarki od 35 do 42 mm. Przymierz modele o różnych wariantach kopert, aby zobaczyć, które z nich będą idealnie prezentować się na twoim nadgarstku.
2. Grubość koperty? Slim.
W przypadku zegarka liczy się nie tylko średnica koperty, ale też jej grubość. Zegarek garniturowy powinien po pierwsze zapewniać maksymalną swobodę i wygodę, po drugie — dawać możliwość sprawdzenia godziny bez zwracania na siebie uwagi.
Zasady savoir-vivre mówią, że sprawdzanie godziny przy oficjalnych wydarzeniach jest wyrazem braku taktu i nie powinno być zbyt eksponowane na nadgarstku (widoczny zegarek na nadgarstku i fakt, że sprawdzasz godzinę przy jakimś wydarzeniu, oznacza, że gdzieś się spieszysz i powinieneś już być gdzie indziej).
Z tego względu smukła koperta to jeden z najważniejszych cech zegarka garniturowego. Jeżeli chcesz, aby twój zegarek mógł bez problemu mieścić się pod mankietem koszuli i nie generował nieestetycznych zagnieceń, musisz szukać zegarka o kopercie, która ma grubość mniejszą niż 15 mm. Idealna grubość to ok. 11 mm.
3. Minimalistyczny design
Nawet jeśli uwielbiasz krzykliwe i nietuzinkowe projekty, w tym przypadku musisz troszeczkę powstrzymać swoje zapędy. Zegarek do garnituru powinien charakteryzować się maksymalną prostotą stylistyczną. Wybieramy zatem czasomierze o bardzo prostej i klasycznej konstrukcji, bez dodatkowych udziwnień. Udziwnienia i ekstrawagancja to właśnie rzeczy, których powinniśmy jak najbardziej unikać.
4. Tarcza i kolorystyka
Postaw na klasyczny, okrągły kształt tarczy. Zdarza się, że w bardziej wyszukanych stylizacjach równie dobrze sprawdzą się zegarki o formie prostokątnej, jak klasyczne Cartier Tank, ale nie jest to pierwszy wybór. W przypadku zegarków do garnituru najlepszą opcją jest tarcza o jasnym kolorze – może to być biel, łamana biel, kremowy, ewentualnie jasne stonowane i delikatne odcienie szarości. Za klasyczny zegarek może również uchodzić zegarek granatowy (navy) czy czarny, pod warunkiem że będziesz miał odpowiednie uzasadnienie, aby założyć go do stroju. Dodatkowo w wykończeniu tarczy może się pojawić szlif słoneczny lub też delikatna faktura, ale wszystko z umiarem.
Stylistyka samej tarczy powinna być bardzo oszczędna. Ogólnie rzecz biorąc, im mniej oznaczeń godzinowych, tym lepiej. Klasycznie przyjmuje się, że doskonałym rozwiązaniem jest, gdyby na tarczy znajdowały się same indeksy godzinowe lub jedynie wybrane cyfry, np. 3, 6, 9, 12. Opcjonalnie mogą się pojawić cyfry rzymskie, które podkreślają klasyczny design tego zegarka. W modelu garniturowym szukamy też klasycznych wskazówek w kształcie liścia, trójkątnych i smukłych, bez dodatkowych ozdób.
5. Bez komplikacji
Zegarek do garnituru w swojej czystej postaci nie powinien zapewniać ci niczego więcej niż możliwość odczytania godziny. Z tego względu szukasz modeli H3, czyli zegarka z trzema wskazówkami. Minimalnym odstępstwem od tej reguły może być pojawienie się funkcji datownika, ale im mniej elementów na tarczy, tym lepiej.
6. Materiały
Czasomierz powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów, a ta jakość powinna być widoczna na nadgarstku. Doskonałym wyborem jest stal nierdzewna, złoto, różowe złoto o dyskretnym połysku. Ważne jest, aby kolorystykę tarczy zegarka dopasować na przykład do pozostałych elementów stroju, takich jak klamry paska, spinki do mankietów, spinki do krawata i innych detali. Co prawda nie jest to sztywna zasada, ale z pewnością doda to elegancji i szyku, na który każdy zwróci uwagę.
7. Pasek do zegarka
Jeżeli chodzi o pasek czy bransoletę, zegarek do garnituru w tej klasie powinien zdecydowanie być zawieszony na dobrej jakości pasku skórzanym. Co prawda zdarza się, że do garnituru pasują również zegarki zawieszone na klasycznej, eleganckiej bransolecie biżuteryjnej, na przykład mediolańskiej, ale to już jest wyraźne odstępstwo od reguły i nie trzyma się ram klasycznych zasad doboru zegarka do garnituru. Zarówno bransoleta, jak i guma, czy pasek NATO to zdecydowanie opcje, które nie nadają się do zegarka oficjalnego.
Nie bez znaczenia jest również wygląd i design paska skórzanego — tutaj również prym wiedzie prostota i minimalizm. Pasek skórzany powinien być gładki, lub ewentualnie z delikatną fakturą, np. aligatora. W grę wchodzą wszelkie ozdoby i kontrastowe szwy na paskach. Jeżeli znajdują się te szwy, powinny one być w tym samym kolorze co pasek. Pasek zegarka powinien być również utrzymany w uniwersalnych, neutralnych kolorach, czyli albo w brązie, albo w czerni. Idealnie, gdyby pasek zegarka był utrzymany w tym samym kolorze, co buty.
Zegarek do garnituru — nowe trendy
To by było na tyle, jeżeli chodzi o sztywne i konwencjonalne zasady dotyczące doboru zegarka do garnituru. A czy na co dzień faktycznie je stosujemy, to już zupełnie inna sprawa. Być może powinniśmy podziękować Jamesowi Bondowi, szczególnie temu wykreowanemu przez Seana Connery’ego, który do czarnego smokingu nosił Rolexa na pasku NATO w czasach, kiedy coś takiego było nie do pomyślenia.
Wygląd współczesnego zegarka do garnituru w dużej mierze zależy od modowych trendów. Coraz częściej na nadgarstku nosimy to, w czym czujemy się dobrze i co nam się podoba. Dlatego chętnie zakładamy do garnituru eleganckie chronografy, zegarki z komplikacjami czy zegarki nurkowe — bez obaw o popełnienie modowej gafy. Sportowy zegarek obok gustownego garnituru już tak nie razi.
Co jest ważne przy wyborze zegarka do garnituru. Tak naprawdę?
Klasyczne zasady dotyczące dopasowywania zegarka do garnituru nadal obowiązują, ale dodatkowo uwzględniać musimy też inne kryteria.
Zanim przystąpimy do poszukiwań zegarka warto zadać sobie kilka pytań, typu:
- Gdzie będziesz go nosić?
- Z czym będziesz go nosić?
- Po co będziesz go nosić?
- I najważniejsze — czy odpowiednio uwydatnia twoją osobowość i charakter, lub świadczy o twojej pozycji?
Odpowiedzi mogą cię zaskoczyć.
Może się okazać, że bardziej do ciebie będzie pasować elegancki chronograf lub efektowny zegarek z komplikacjami faz księżyca.
Reguły dotyczące wyboru zegarka do garnituru należy potraktować jako punkt wyjścia - można się do nich stosować, ale nie zawsze jest to konieczne. Pamiętajmy, reguły są po to...
Aby je łamać.