Bucintoro Tricompax „Panda” – czarno-białe chronografy od Venezianico
Nic tak nie przyspiesza bicia serca u miłośników chronografów, jak tarcza typu panda w zegarku. Zestawienie bieli i czerni nie tylko przyciąga uwagę, ale również zapewnia niezrównaną czytelność. Ten monochromatyczny duet barw na tarczy znajdziemy w nowych zegarkach Venezianico. Bucintoro Tricompax to nie tylko atrakcyjne kolory tarczy, ale znacznie więcej.
Dlaczego tak kochamy pandę i tricompax w chronografie?
Historycy i specjaliści nie są zgodni, kto jako pierwszy wpadł na pomysł, aby zastosować w chronografie tarczę, w której na czarnym tle cyferblatu będą wyróżniały się białe totalizatory. Każdy za to potrafi wskazać na linii czasu moment, w którym nastąpił gwałtowny skok popularności chronografów tego typu. To rok 1963 - premiera zegarka Rolex Cosmograph Daytona ref. 6239. Do tego sukcesu walnie przyczynił się aktor Paul Newman, chętnie prezentujący zegarek na swoim nadgarstku.
Tarcze typu panda stały się wkrótce standardem w chronografach, głównie tych "rajdowych".
Producenci nie tylko chętnie projektowali modele z kontrastującą tarczą, ale zaczęli tworzyć wariacje na jej temat. Tak powstały m.in. różne rodzaje chronografów z tarczami semi-panda oraz wersje "odwrócone" - reverse panda, gdzie na białej tarczy znajdowały się czarne totalizatory.
Tarcza typu panda najlepiej prezentuje się na chronografie o specyficznym układzie totalizatorów, który w branży określany jest terminem "tricompax". Tricompax to zegarek z trzema tarczami pomocniczymi, które wskazują odpowiednio sekundy, minuty i godziny. Co ciekawe, pierwotnie określenie "tricompax" wcale nie odnosiło się do chronografu, a raczej do pewnych określonych komplikacji. Nie ma sensu w tym miejscu przedstawiać całej historii tricompaxu, bo nie to jest tematem naszego artykułu. Wystarczy dodać, że zaprezentowany w 1944 roku przez Universal Genève zegarek o nazwie "Tricompax" w niczym nie przypominał współczesnego chronografu. Przedrostek "tri" nawiązywał do trzech funkcji, lecz były to funkcje kalendarza, chronografu i fazy księżyca. Później określenie "tricompax" zmieniło swoje znaczenie i zaczęło być synonimem chronografu z trzema subtarczami.
Dlaczego w ogóle o tym piszę? Bo tarcze typu panda w wersji klasycznej, jak i tej odwróconej znajdziemy w najnowszej propozycji Venezianico — modelu Bucintoro Tricompax.
Nowe chronografy od Venezianico czyli Bucintoro Tricompax z tarczą typu panda
Od 26 października br. roku w oficjalnym sklepie Venezianico Polska i u autoryzowanych sprzedawców możemy kupić chronograf, w którym wielu zakocha się od pierwszego wejrzenia.
Charakterystyczny układ totalizatorów oraz monochromatyczna, kontrastująca kolorystyka to nie jedyne atuty tego modelu. W zegarku, którego nazwę zaczerpnięto od łodzi ceremonialnej dożów weneckich, skrywa się znacznie więcej niespodzianek.
Nowy kształt koperty
Chronografy to zegarki, które czujemy na nadgarstku. Są cięższe od klasycznych "garniturowców", z kopertami przeważnie przekraczającymi 42 mm. Mimo że masywne koperty świetnie się prezentują, ze względu na ich grubość, mogą być mniej wygodne w noszeniu. Projektanci Venezianico wzięli to pod uwagę i wyposażyli nowe modele w smukłą kopertę (11,70 mm grubości). W ten sposób zegarki doskonale będą prezentować się nawet na szczuplejszych nadgarstkach. Tarczę Bucinotoro Tricompax przykrywa wypukłe szkiełko szafirowe.
Warto dodać, że bezel i koperta wykonano są ze stali szlachetnej 316L. Wodoszczelność to 10 atmosfer - bez obaw możemy z zegarkiem pływać w basenie.
Dyskretny urok tricompaxu
Skupmy się ponownie na tarczy. Zachwyci każdego wielbiciela klasycznych sportowych chronografów z drugiej połowy XX wieku. Projektanci z weneckiej firmy dobrze odrobili zadanie. Symetrycznie rozmieszczone na tarczy wskaźniki chronografu (30-minutowy na godzinie 9 i sekundowy na godzinie 3, poniżej wskaźnik godzin) wyraźnie kontrastują z tłem tarczy, której obrzeża zdobi skala tachometryczna. Całość prezentuje się doskonale nadając zegarkowi modnego wyglądu retro.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz klasyczny zestaw kolorów, czy jego odwróconą wersję, każda z nich stanowi godnego następcę dla kultowych modeli.
Mechanizm
Chociaż smukła linia koperty oraz hipnotyzująca tarcza typu panda i reverse panda Bucintoro Tricompax robią wrażenie, nie powinny przesłaniać tego, co w zegarku najważniejsze. Pod elegancką kopertą skrywa się automatyczny mechanizm kaliber Seiko NE88A.
Ten typ kalibru pojawia się w zegarkach Venezianico po raz pierwszy. Wcześniej modele Venezianico Bucintoro pracowały na automatycznym kalibrze Automatic Cal. Seiko NE86A.
Decyzja o zastosowaniu kalibru NE88A nie była przypadkowa. Oprócz niezaprzeczalnie wysokich standardów produkcji, charakterystycznych dla renomowanego japońskiego producenta, na wybór tego modelu wpłynęły też kluczowe aspekty techniczne, które gwarantują większą precyzję oraz płynniejsze działanie mechanizmu.
- Jednym z nich jest wyposażenie mechanizmu w koło kolumnowe oraz pionową sprzęgłówkę, które eliminują nieprzyjemne zjawisko "skaczącej wskazówki". To zjawisko występowało w innych mechanizmach nieposiadających tego rozwiązania.
- Kluczowe jest też koło kolumnowe, które ma unikalną formę przypominającą zwieńczenie średniowiecznej wieży obronnej z charakterystycznymi blankami. Każdy z elementów musi być starannie wykończony ręcznie. W trakcie tej precyzyjnej pracy usuwane są nawet najdrobniejsze ślady po obróbce, co zapewnia płynność i precyzję działania mechanizmu, zwiększając przyjemność z jego użytkowania.
- Kolejnym istotnym elementem jest sprężyna balansu wykonana z metalu "SPRON". Jest to wyjątkowy stop kobaltu i niklu, stworzony przez Seiko we współpracy z Instytutem Badań nad Materiałami Uniwersytetu Tohoku. Charakteryzuje się on wysoką elastycznością, trwałością oraz odpornością na korozję i ciepło. Ten materiał jest także całkowicie antymagnetyczny, co gwarantuje precyzję mechanizmu zegarka przez wiele lat.
Mechanizm automatyczny pracuje z częstotliwością 28 800 bph i ma rezerwę mocy wynoszącą 45 godzin.
Nowe chronografy Venezianico Bucintoro Tricompax doskonale łączą nowoczesne podejście do projektowania z klasyczną stylistyką retro. Z jednej strony stanowią ukłon w kierunku ponadczasowych i sprawdzonych kanonów piękna i tradycyjnego rzemiosła, z drugiej wprowadzają niezbędne innowacje, które czynią je atrakcyjnymi akcesoriami dla współczesnego mężczyzny.
Eleganckie chronografy w duchu retro jak zwykle u włoskiego producentach urzekają finezją wykończenia i uniwersalną formą, która doskonale dopasowuje się do różnorodnych (w tym sportowych) kontekstów.
Dane techniczne
Parametr | Wartość |
---|---|
Materiał koperty: | stal nierdzewna 316L |
Szerokość: | Ø42 mm |
Mechanizm: | mechanizm automatyczny Seiko NE88A |
Cechy: | koło kolumnowe, sprzęgło pionowe, trójpunktowy system młotkowy, 45 godzin rezerwy chodu |
Funkcje: | chronograf |
Szkło: | 1,90 mm, podwójnie wypukłe szkło szafirowe |
Luminescencja: | BGW9 Super-LumiNova® |
Wodoszczelność: | 10ATM (= 100mt) |
Bransoleta | skórzany, gumowy lub bransoleta Canova |