logozoz-poziomlogozoz-poziomlogozoz-poziomlogozoz-poziom
  • Newsy
  • Video
  • Prezentacje
  • Poradnik
  • Marki
    • Accurist
    • Arach
    • BOTTA
    • Casio
    • CITIZEN
    • Epos
    • Exaequo
    • Formex
    • Fortis
    • G-SHOCK
    • Hamilton
    • Montjuïc
    • Mudita
    • Omega
    • Patek Philippe
    • Polpora
    • Seiko
    • Sekonda
    • Squale
    • Rolex
    • Traser
    • Trematic
    • Venezianico
    • U-Boat
    • Xicorr
  • Targi
  • Quizy
✕

Zegarek gotowy na podbój Marsa. FORTIS AMADEE-24

14/05/2024

Wyprawa na orbitę okołoziemską, lądowanie na Księżycu czy badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? To już za mało. Teraz cel zlokalizowany jest jest znacznie dalej — planeta Mars. A w trakcie długiego pobytu na czerwonej planecie "księżycowy" zegarek już nie wystarczy. Potrzebny jest specjalny zegarek przystosowany do tych niezwykle wymagających warunków. FORTIS  już taki zegarek stworzył. Poznajcie model AMADEE - 24.

Czego się dowiesz?

  1. Księżyc to był dopiero początek. Teraz czeka nas Mars 
  2. A co tam słychać na Marsie?
  3. Projekt AMADEE - wyprawa na Marsa z zegarkami  FORTIS 
  4. FORTIS AMADEE-24 - unowocześniona wersja "marsjańskiego" zegarka
    1. Konstrukcja i wytrzymałość
    2. Tarcza i funkcje
    3. Mechanizm
  5. FORTIS AMADEE-24:  cena i  dostępność 
  6. Dane techniczne

Księżyc to był dopiero początek. Teraz czeka nas Mars 

Pierwsze lądowanie na Księżycu w 1969 roku było przełomowym momentem w historii astronautyki. Nigdy wcześniej żadnemu człowiekowi nie udało się postawić nogi na obiekcie zlokalizowanym poza atmosferą ziemską. Neil Armstrongowi i Buzzowi Aldrinowi ta sztuka udała się dokładnie 20 lipca 1969 roku. Przeszli do historii, a na powierzchni satelity Ziemi, w drobnym pyle widnieją odciski ich podeszew. Od tego momentu Amerykanie lądowali na Księżycu jeszcze sześć razy, a po powierzchni Księżyca przechadzało się łącznie 12 osób.


Można powiedzieć, że Księżyc jest obiektem w przestrzeni, który NASA i ESA mogą spokojnie odhaczyć na liście rzeczy "must visit".  Teraz uwaga wszystkich związanych z astronautyką skoncentrowana jest na planecie, która znajduje się znacznie dalej — od 56 do 400 mln km, w zależności od jego lokalizacji na orbicie. Mowa oczywiście o Marsie.

A co tam słychać na Marsie?

Jak obliczyli naukowcy, załogowa misja na Marsa potrwa co najmniej 9 miesięcy w jedną stronę. Dla porównania, loty na Księżyc w latach 70. XX wieku trwały średnio 3 dni.

Dolecieć do Marsa to jedno, przetrwać na jego powierzchni - to zupełnie inna kwestia. Astronauci nie po to lecą na Marsa przez niemal rok, żeby potem pozostać tam przez tydzień. Pobyt ma być znacznie dłuższy i wynosić od 2 do 3 miesięcy.

Astronauci będą funkcjonować w warunkach trudnych — narażeni na duże skoki temperatur, destrukcyjne promieniowanie słoneczne i atmosferę zawierającą aż 95% dwutlenku węgla. Oddaleni od Ziemi o setki tysięcy kilometrów, będą zdani tylko i wyłącznie na siebie. Muszą być wyposażeni w sprzęt, który sprosta tym trudnym warunkom.
Jakakolwiek awaria urządzeń lub kombinezonów skończy się tragicznie. Wszystko musi działać jak w szwajcarskim zegarku.

Wyprawa na Marsa jest przedsięwzięciem o znacznie większej skali trudności, dlatego przygotowania do niego trwają już od kilku lat. I to na całym świecie. Jednym z najważniejszych "marsjańskich" projektów jest ten prowadzony między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną, noszący nazwę AMADEE.

Baza AMADEE-24 w odległej dolinie w Armenii. Widok z lotu ptaka. (fot. oewf.org)

AMADEE-24 - astronauci w trakcie testów (fot. oewf.org)

Projekt AMADEE - wyprawa na Marsa z zegarkami  FORTIS 

AMADEE to projekt badawczy przeprowadzony przez Austriackie Forum Kosmiczne, zaplanowany na lata 2018-2028. W ramach projektu przeprowadzane są różne badania mające na celu symulacje pracy i życia robotów oraz astronautów w skafandrach na powierzchni Marsa. W tym celu w różnych miejscach świata, w których panują warunki zbliżone do tych marsjańskich, prawdziwi astronauci w prawdziwych skafandrach testują możliwości sprzętu i swojego organizmu.

Od kilku lat w tym przedsięwzięciu uczestniczy również szwajcarska marka FORTIS, która ma już spore doświadczenie w projektowaniu zegarków kosmicznych. Tym razem postawiła sobie kolejny cel:

skonstruowanie pierwszego zegarka, który bez problemu mógłby być stosowany przez astronautów na wyprawie do Marsa.

FORTIS na tym polu ma już spore osiągnięcia, od konstrukcji wytrzymałego nowego kalibru w roku, sprawdzonego w warunkach stratosfery, po niebywałe udoskonalenie konstrukcji  zegarków. 

Więcej szczegółów znajdziecie w artykule Zegarki FORTIS w kosmosie. Od orbity okołoziemskiej po wyprawę na Marsa.

Na początku tego roku zaprezentowano nowy zegarek kosmiczny Novoaut, a 13 maja 2024 odbyła się się premiera zegarka marsjańskiego, który został zaprojektowany z myślą o kolejnym projekcie badawczym symulacji AMADEE - 24.

FORTIS AMADEE-24

FORTIS AMADEE-24

FORTIS AMADEE-24 - unowocześniona wersja "marsjańskiego" zegarka

Wieloletnia współpraca FORTISa z projektem AMADEE zaowocowała sporym zasobem wiedzy i doświadczenia, które znalazły swoje odzwierciedlenie w nowym modelu zegarka. AMADEE -24 jest wyjątkowy na wielu polach, a jego poszczególne elementy zostały opracowane z pomocą OeWF i astronautów.

W nowym zegarku AMADEE-24 wprowadzono dwie modyfikacje: przede wszystkim wzmocniono konstrukcję oraz poprawiono czytelność tarczy. Pojawiły się również udoskonalone funkcje, które szczególnie będą przydatne w rzeczywistej misji, takie jak licznik misji czy tracker opóźnień komunikacyjnych. Wszystko po to, aby by sprostać wymaganiom marsjańskiego środowiska. 

FORTIS AMADEE-24

FORTIS AMADEE-24

Koperta i koronka

Konstrukcja i wytrzymałość

Priorytetem była wytrzymałość konstrukcji. To właśnie dlatego zdecydowano się zastosować sprawdzony tytan, znany ze swojej lekkości i niezwykłej wytrzymałości. Koperta o średnicy 42 mm oraz zakręcana koronka z potrójnym systemem uszczelniającym gwarantują wodoodporność do 200 metrów (600 stóp / 20 atm), co czyni go niezawodnym towarzyszem w ekstremalnych warunkach.

FORTIS AMADEE-24

Datownik

Funkcja odliczania

Tarcza i funkcje

W zegarku AMADEE-24 na uwagę zasługuje tarcza oraz zestaw funkcji, które zdecydowanie różnią się od standardowych. Z założenia jest to zegarek, który będzie wykorzystywany przez astronautów, więc funkcje są dostosowane przede wszystkim do ich potrzeb, przy zachowaniu odpowiedniej elegancji i estetyki. Mamy zatem czarną tarczę typu "Stardust" z cyframi aplikowanymi SuperLuminova® X1 Lumicast oraz złotymi akcentami, która prezentuje się elegancko i czytelnie. 

Pamiętajmy, że celem misji będzie możliwie dokładne odwzorowanie aktualnych doświadczeń prowadzonych na Marsie. Wszystkie planowane zadania muszą być odpowiednio zlokalizowane w czasie.  Z myślą o astronautach na tarczy  umieszczono duży licznik misji, który pozwoli na precyzyjne określenie czasu trwania całej symulacji.

Zegarek wyposażono też w tytanowy bezel z SuperLuminova® i tracker  opóźnień komunikacyjnych. Po co jest potrzebny? Komunikacja między Ziemią a Marsem, oddalonym o setki tysięcy kilometrów, nie jest pozbawiona zakłóceń. Średnie opóźnienie między Marsem a Ziemią wynosi około 10 minut. Astronauci przy pomocy bezela w prosty sposób mogą określić, kiedy nastąpi kolejny kontakt  z kontrolą naziemną.

Wygląd tego funkcjonalnego zegarka dopełniają złote akcenty stylistyczne na wskazówkach oraz charakterystyczny złoty numer 13 w datowniku, nawiązujący do daty premiery zegarka - 13 maja 2024 roku. Zegarek wyposażono w szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną po obu stronach, co minimalizuje odblaski i zwiększa wytrzymałość na zarysowania.

Werk 17

Mechanizm

Tym, co najważniejsze w zegarku, jest oczywiście specjalny mechanizm. FORTIS na potrzeby podbojów kosmicznych zaprojektował specjalny samonakręcający się kaliber WERK 17, zaprojektowany z myślą o najwyższej trwałości i precyzji. Mechanizm był testowany w warunkach kosmicznych wielokrotnie: najpierw w 2021 roku, a potem w 2023, co opisujemy m.in.  w artykule: Jak FORTIS testował 13 Stratolinerów S-41 White Dust Supernova w kosmosie?

Mechanizm oferuje rezerwę chodu na poziomie 60 godzin, wystarczająco długą na potrzeby marsjańskich misji. 

FORTIS AMADEE-24 na nadgarstku

FORTIS AMADEE-24:  cena i  dostępność 

Premiera Fortis AMADEE-24 odbyła się 13 maja 2024 roku. W sprzedaży dostępna będzie jedynie ograniczona liczba egzemplarzy - 100 sztuk. 

Użytkownicy mogą wybierać między blokową bransoletą ze stali nierdzewnej z regulowanym zapięciem typu slide a dodatkowym paskiem Gravity Black Hook Strap, co pozwala na dopasowanie zegarka do różnych sytuacji. Cena za marsjański zegarek ? 6100 €. 

FORTIS AMADEE-24

Dane techniczne

Poznaj specyfikację zegarka i dowiedz się, gdzie go kupić
Parametr Wartość
Nr referencyjny: F2040016
Kolor tarczy matowa tarcza z naniesionymi cyframi Lumicast®
Materiał koperty: tytan
Szerokość: Ø42 mm
Mechanizm: kaliber WERK 17
Funkcje: licznik misji, funkcja odliczania dzień, data
Szkło: szkło szafirowe z antyrefleksem
Luminova: SuperLuminova X1 Lumicast
Bezel tytanowy, dwukierunkowy  Sirius z SuperLuminova® X1
Wodoszczelność: 20ATM (= 200mt)
Bransoleta Bransoletka blokowa ze stali nierdzewnej z regulowanym zapięciem suwakowym (wszystkie modele) lub pasek wykonany z FKM i materiału tekstylnego o wysokiej wytrzymałości z dołączoną sprzączką (Legacy i Cobalt)
Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Związana z zegarkowym światem od ponad 10 lat. Tworzyła treści dla portali, e-sklepów oraz dystrybutorów zegarków. W wolnych chwilach spaceruje po średniowiecznych (i nie tylko) zamkach. Profil na Facebooku

Podobne artykuły

22/05/2025

traser P99 Iris – Super Powered trigalight i przesłona irysowa – jak to działa?


Czytaj więcej
16/05/2025

Nowy, manufakturowy kaliber od FORTISA. WERK 7 to mocny zawodnik.


Czytaj więcej
09/05/2025

Squale The Corallo NOS 2008. Ten zegarek nie udaje vintage. Jego część naprawdę pochodzi z lat 80.


Czytaj więcej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz więcej informacji i zegarkowych ciekawostek? Dołącz o nas!

  • YouTube
  • TikTok

Ostatnie newsy

  • 0
    traser P99 Iris – Super Powered trigalight i przesłona irysowa – jak to działa?
    22/05/2025
  • 0
    Nowy, manufakturowy kaliber od FORTISA. WERK 7 to mocny zawodnik.
    16/05/2025
  • 0
    Exaequo REVOLVE wygląda, jakby urwał się z wystawy sztuki współczesnej. I o to chodzi
    12/05/2025

Redakcja

  • O nas
  • Kontakt

Subskrybuj i śledź nas w social media:

  • TikTok
  • YouTube
  • Facebook
© 2023-2024 Stronaozegarkach.pl | All Rights Reserved | Polityka prywatności