Zakazane zegarki – za ich noszenie grozi (lub groziła) kara
Czy wiesz, że w niektórych krajach noszenie konkretnego modelu zegarka było lub jest zakazane? Za zegarek na nadgarstku możesz dostać mandat, grzywnę, a nawet trafić do więzienia na 3 lata? Oto kilka przykładów, które pokazują, że czasami warto ściągnąć czasomierz z ręki.
1. Swatch Pride Collection - 3 lata więzienia w Malezji
W lipcu 2023 roku świat obiegła wiadomość z Malezji, gdzie okazało się, że tamtejsze władze postanowiły ukarać osoby, które nosiły konkretny rodzaj zegarków — kolorowe zegarki Swatch z kolekcji Pride. Trzy lata więzienia za noszenie żółtego, czerwonego lub zielonego Swatcha? Dla nas brzmi to absurdalnie, ale nie w Malezji. Malezja jest jednym z azjatyckich krajów, gdzie homoseksualizm jest nielegalny. Jak podaje strona gov.pl, w Malezji “Akty seksualne między osobami tej samej płci zagrożone są karami cielesnymi, deportacją, pozbawieniem wolności oraz karą śmierci.”
Swatch wypuścił na rynek Pride Collection w kolorach tęczy, a malezyjskie władze natychmiast zareagowały — skonfiskowały 172 sztuki zegarków ze sklepów Swatch. To jednak nie koniec restrykcji — dotknęły one także użytkowników. W związku z zakazem promowania jakichkolwiek elementów związanych z homoseksualnością i społecznością LGBT, w Malezji na mocy ustawy paragrafu 8 (2) Printing and Publishing Act, noszenie takich zegarków grozi nawet 3 latami pozbawienia wolności oraz grzywną do 20 tysięcy ringgitów (4375 dolarów).
2. Breitling Emergency — zakaz wchodzenia na pokład samolotów w USA do 2015 roku
Jeżeli byłeś szczęśliwym posiadaczem modelu Breitling Emergency z 1995 roku, nie mogłeś wsiąść na pokład samolotu lecącego do Stanów Zjednoczonych aż do 2015 roku. Zakaz dotyczył nie tylko wsiadania na pokład samolotów, ale także przebywania w określonych częściach USA oraz sprzedaży tego modelu zegarka. Powód? Technologia. W przypadku Breitling Emergency chodziło o dwuczęstotliwościowy nadajnik alarmowy wbudowany w obudowę zegarka.
Inżynierowie Breitling wpadli na pomysł, żeby wbudować w zegarek miniaturowy sygnalizator alarmowy. W sytuacji awaryjnej można było odkręcić dolną koronkę, wysunąć antenkę z koperty i po aktywacji zegarek wysyłał sygnał do satelitów informujący o sytuacji awaryjnej, a także analogową częstotliwość prowadzenia dla ratowników.
Niestety, te zegarki nigdy nie były wykorzystywane zgodnie ze swoją funkcją, ponieważ obawiano się, że mogą one zakłócać systemy nawigacyjne. W efekcie przewożenie ich bez odpowiednich zezwoleń mogło skutkować konfiskatą i grzywnami.
3. Z Casio F91W na nadgarstku w USA byłbyś podejrzany o terroryzm
W przypadku zegarka Casio F91W nie było oficjalnych dokumentów mówiących o ewentualnych karach grzywny czy zakazach. Jednak na początku XXI wieku, za noszenie tego zegarka w USA mogłeś znaleźć się na potencjalnej liście podejrzanych przez Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych i zostać uznany za terrorystę. Dlaczego? Jak wynika z tajnych dokumentów, które zostały ujawnione przez WikiLeaks, terroryści często wykorzystywali ten zegarek jako wyzwalacz do improwizowanych urządzeń wybuchowych. Ten konkretny model taniego zegarka Casio był znany jako “znak Al-Kaidy”. Z tego względu, jeśli tylko miałeś na swoim nadgarstku Casio F91W i wyglądałeś podejrzanie dla służb, mogłeś zostać zatrzymany i przesłuchany przez FBI.
4. Masz zegarek w kolorach kamuflażu? Na Barbadosie (i nie tylko) możesz trafić do więzienia
W niektórych krajach, takich jak Karaiby, noszenie ubrań i akcesoriów z wzorem kamuflażu, w tym zegarków, jest zabronione poza służbą wojskową. Jednym z takich krajów jest Barbados, gdzie noszenie odzieży kamuflażowej jest przestępstwem i jest zarezerwowane wyłącznie dla Barbados Defense Force. Oprócz Barbados, elementy ze wzorem kamuflażu są zakazane również w Jamajce, Saint Vincent, Grenadzie, Dominice i Saint Lucii. Jeśli nie jesteś członkiem wojska, nie stosowanie się do tych przepisów jest karane grzywną lub nawet więzieniem. Na Bliskim Wschodzie, Azerbejdżan i Arabia Saudyjska wyraźnie zakazały noszenia kamuflażu osobom nie będącym w mundurze.
Noszenie zegarka może być zakazane również w innych przypadkach, ale na szczęście nie grozi ci już w takich sytuacjach kara więzienia.
5. Wojsku nie zawsze można nosić zegarek
Ogólnie rzecz biorąc, noszenie zegarków w wojsku polskim nie jest zakazane. Zgodnie z regulaminem, żołnierz może nosić zegarek, ale kolory paska nie mogą być jaskrawe. W armii USA nie jest dozwolone noszenie białych zegarków.
Przełożony (kierownik zajęć) może zarządzić zdjęcie zegarków w sytuacjach uzasadnionych realizacją zadań służbowych oraz warunkami bezpieczeństwa. W podstawowym szkoleniu wojskowym (szczególnie w USA), rekruci nie mogą nosić zegarków, aby nauczyć się polegać na swoim wewnętrznym poczuciu czasu oraz synchronizować działania z zespołem. Noszenie zegarków mogłoby również odciągać uwagę od zadań i zmniejszać efektywność szkolenia.
6. Smartwatche zakazane na egzaminach
W coraz większej liczbie szkół i uczelni pojawiają się zakazy związane z noszeniem zegarków. Noszenie inteligentnych zegarków może być zabronione, aby zapobiec oszukiwaniu. Uczniowie mogą być zobowiązani do zdejmowania wszelkich urządzeń elektronicznych przed rozpoczęciem egzaminu.
Jak widać w świecie, gdzie zegarki są nie tylko narzędziem do mierzenia czasu, ale także symbolem statusu, mody i technologii, ich noszenie może czasami prowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji.
Przed wyjazdem warto zorientować się w lokalnych przepisach i regulacjach, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Zegarek, który w jednym kraju jest symbolem mody, w innym może być postrzegany jako zagrożenie lub wyzwanie dla porządku publicznego.