Premiera Diuny: Gdyby Fremeni z Arrakisu nosili zegarki, wyglądałyby tak…
Czy Fremeni z planety Arrakis nosili zegarki lub przyrządy o podobnej funkcji? A jeżeli tak, to jak one mogłyby wyglądać? Niestety Frank Herbert na kartach "Diuny" nie daje nam odpowiedzi na to pytanie. Zadania zaprojektowania zegarka, który mógłby być jednym z elementów "outfitu" mieszkańców pustynnej planety w filmowej adaptacji "Diuny", podjęła się marka Hamilton. Co z tego wyszło?
Pustynna planeta Arrakis powraca do nas, a wraz z nią cała machina marketingowa związana z promocją filmu. Wśród zalewu informacji o nowej "Diunie", recenzjach i gadżetach z filmu, warto wyłowić jedną rzecz, która jest na tym tle prawdziwą gratką dla fanów. A mowa tu o rekwizycie futurystycznego zegarka pustynnego dla bohaterów filmu. Stworzenie projektu czasomierza, który nigdy nie istniał, a jednocześnie tak pięknie wpisuje się w uniwersum, jest niezwykłe i nie sposób tego nie opisać.
A to jeszcze nie wszystko, bo marka Hamilton przygotowała dwa limitowane modele inspirowane tym zegarkiem-rekwizytem. Zaintrygowani? Ale zacznijmy od początku.
Czy Fremeni nosili zegarki?
Arrakis, trzecia planeta układu planetarnego gwiazdy Kanopus, to planeta o skrajnie nieprzyjaznym ekosystemie. W dużym uproszczeniu składa się on z dwóch dominujących elementów: pustyni oraz monstrualnych istot w niej zamieszkujących — tzw. czerwi pustynnych. Ta z pozoru mało znacząca i bezwartościowa planeta z piaskiem ma jeden element, który przyciąga wszystkich. To właśnie na niej znajdują się złoża cennego melanżu – substancji, która działa jak magiczny eliksir. Przedłuża życie, a przede wszystkim wzmacnia percepcję psychiczną dając osobie spożywającej wyjątkowe możliwości, pozwalające widzieć różne warianty przyszłości.
Z powodu magicznej "przyprawy" Arrakis znalazł się praktycznie w centrum całego wszechświata i na celowniku wszystkich. I chociaż formalnie władza nad planetą sprawowana jest tam naprzemienne przez wielkie rody Imperium, to każdy tak naprawdę chce mieć ją na wyłączność. Kto ma Arrakis, ten ma władzę.
Niestety, wydobywanie "przyprawy" jest dość problematyczne i to z dwóch powodów. Pierwszy to wspomniane czerwie, drugi to zamieszkujący na Arrakisie rdzenni mieszkańcy – Fremeni.
Fremeni (Wolanie) to pustynni wojownicy. Ludność, która przybyła na Arrakis wieki temu i przez ten czas wykształciła w sobie zdolność przeżycia w tak ekstremalnych warunkach. Aby przetrwać, musieli nosić specjalnie skonstruowane kombinezony (filtraki), które zapobiegają utracie wody i pozwalają na jej odzyskiwanie.
Życie mieszkańców koncertuje się na dwóch najważniejszych kwestiach: jak zdobyć i kontrolować wodę oraz walczyć z tymi, którzy chcą eksploatować Arrakis. Fremeni jako lud koczowniczy, nie korzystali z wielu zdobyczy techniki, oprócz wspomnianych filtraków i innych elementów służących do zapewnienia wody i usprawnienia sposobu walki. Czy w ich wyposażeniu znajdował się zegarek lub urządzenie do niego podobne? Szczerze wątpię. Co nie zmienia faktu, że sam pomysł na stworzenie zegarka, który wpisywałby się w uniwersum, wydaje mi się już sam w sobie bardzo fascynujący.
Jak powstał zegarek dla Fremenów?
Co ciekawe, propozycja stworzenia zegarka lub urządzenia, które będzie przypominało zegarek, wyszła od samego reżysera Denisa Villeneuve'a. Twórca kinowej wersji Diuny przed rozpoczęciem zdjęć zgłosił zapotrzebowanie na tego typu rekwizyt, który miałby stać się jednym z elementów wyposażenia mieszkańców pustynnej planety.
W ten sposób projektanci marki Hamilton, przy współpracy z głównym rekwizytorem filmu, Doug'em Harlockerem, zaprojektowali urządzenie, które nazwano Pustynnym Zegarkiem (ang. Desert Watch). Nie bez powodu w tym przypadku używam słowa "urządzenie", bo rekwizyt ten, chociaż wizualnie może przypominać zegarek, równie dobrze mógłby służyć zupełnie innym celom. Projektanci dołożył starań, aby zegarek nie tylko pasował do kostiumów ekipy, ale sprawiał wrażenie użytecznego przyrządu, który rzeczywiście mógł być wykorzystywany w trudnym warunkach pustynnych. Miał wyglądać na wytrzymałe i solidne urządzenie. I tak właśnie się prezentuje. Trzeba uczciwie przyznać, że pod względem wizualnym filmowy "Desert Watch" doskonale wpisał się w estetykę uniwersum "Diuny" i świat wykreowany na ekranie.
Niestety Desert Watch jest dostępny tylko dla Fremenów z Arrakis. Dla mieszkańców Ziemi firma Hamilton zaprojektowała zupełnie inne zegarki, nawiązujące do filmowego rekwizytu. Aby uczcić premierę drugiej części "Diuny", a także sam fakt, że Hamilton brał udział w jej tworzeniu, marka wypuściła dwa modele, których design został zainspirowany zegarkiem, który pojawił się w filmie. Mowa tutaj o XXL Bright Dune Limited Edition oraz Edge Dune Limited Edition.
Limitowane edycje z linii Ventura
Fakt, że zegarek inspirowany uniwersum "Diuny" pojawił się w serii Ventura, nie powinien być żadnym zaskoczeniem. Z całego portfolio Hamiltona to właśnie Ventura jest zegarkiem, który najbardziej nadaje się do odegrania tej roli. Decyduje o tym przede wszystkim charakterystycznym, trójkątny sam kształt koperty, który nadaje zegarkowi futurystycznego wyglądu. Poza tym model Ventura ma za sobą długą historię występów w filmach. Pojawił się już w 1961 roku na nadgarstku Elvisa Presley w "Blue Hawaii". Później Ventura stała się niemal etatowym zegarkiem filmów science fiction, występując między innymi w serialu "Strefa mroku" i serii "Men in Black". W końcu w 2024 roku trafiła na Arrakis.
Futurystyczna klasyka czyli XXL BRIGHT DUNE Limited Edition
Pierwszy z tych modeli, czyli Bright XXL Limited Edition wygląda bardzo... zwyczajnie.
Zegarek ma tarczę przygotowaną w charakterystycznym czarno-niebieskim kolorze. Niebieski to nawiązanie do koloru oczu Fremenów (efekt działania przyprawy). Sam kształt i linie na tarczy zaczerpnięto z oryginalnego filmowego rekwizytu. Niebieskie tarcze aktywują się po naciśnięciu przycisku po lewej stronie koperty, nadając mu jeszcze bardziej futurystycznego i niepowtarzalnego wyglądu.
Nie musimy się martwić, że zegarek zginie na nadgarstku, bo koperta ma wymiary 52mm x 47,6 mm. Zastosowanie mechanizmu kwarcowego pozwoliło na stworzenie dosyć smukłej koperty, która nie przekracza 12 mm grubości. Efektowną niebiesko-czarną tarczę przykrywa antyrefleksyjne szkło szafirowe. Zegarek wyposażony jest również w klasę szczelności 5 atmosfer, choć w tym przypadku można było pokusić się o nieco więcej. Ja wiem, ze na Arrakisie nie ma wody, ale na ziemi już owszem. Wodoszczelność na poziomie 10 atmosfer byłaby już w sam raz, tak jak w drugim modelu, który swoim wyglądem przypomina już bardziej urządzenia Fremenów.
Bliżej korzeni. Poznaj EDGE DUNE Limited Edition
O ile model Ventura XXL Bright, pomimo swoich pokaźnych rozmiarów, można sklasyfikować w granicach zegarka bardziej konwencjonalnego, EDGE DUNE Limited Edition zbliża nas bardziej do futurystycznych zegarków rdzennych mieszkańców Arrakis. Podobnie jak w linii Ventura, zachowano tutaj klasyczny format trójkątnej koperty, jednak reszta designu jest znacznie odważniejsza i trójwymiarowa. Zamiast płaskiej mamy uformowaną trójwymiarową tarczę, która nawiązuje swoimi elementami do stroju Fremenów — filtraka, a przyciski imitują elementy reliefowe, które znajdują się na oryginalnym filmowym zegarku pustynnym. Zwraca uwagę podzielony wyświetlacz cyfrowy, przedstawiający w jednym okienku godzinę, a w drugim minutę. Tutaj również zastosowano intensywny niebieski kolor. Wykorzystany go do wyświetlenia cyfr, a także jako element zdobniczy na środku tarczy i koronki zegarka.
EDGE DUNE również nie należy do małych zegarków, a jego wymiary to 51 mm x 47,2 mm przy grubości 13,8 mm. Dopełnieniem tego nietypowego designu jest charakterystyczny formowany pasek z syntetycznego tworzywa, który również nawiązuje swoją stylistyką do kształtu uniformów noszonych przez mieszkańców pustynnej planety.
Każdy z zegarków, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wersję bardziej uniwersalną i klasyczną, czy też futurystyczną, otrzymamy w pamiątkowym opakowaniu, które inspirowane jest filmem — znakomita pamiątka dla każdego wielbiciela tego uniwersum, jak i kolekcjonera.
Oba zegarki przygotowane są w wersji limitowanej. Pierwszy z nich wyprodukowano w liczbie 3000, drugi jedynie 2000 sztuk. I na koniec cena: za Hamilton Ventura XXL Bright Dune Limited Edition będziemy musieli wydać 1750 dolarów, a aby dostać Hamilton Ventura Edge Dune Limited Edition – 2500 dolarów.
Dane techniczne
Parametr | |
---|---|
Numer ref. | H24614330, H24624330 |
Materiał koperty: | stal nierdzewna 316L |
Koperta: | Ø52mm x 47,6mm, 51.05mm x 47.15mm |
Mechanizm: | kwarcowy |
Szkło: | szkło szafirowe z antyrefleksem |
Funkcje | sekundnik |
Wodoszczelność: | 5 atm (XXL BRIGHT DUNE), 10 atm (EDGE DUNE) |
PAsek | tworzywo sztuczne |