POLPORA Kopernik. Gdy układ słoneczny zamkniesz w czasomierzu…
Pod koniec 2023 roku POLPORA zaprezentowała zegarek poświęcony temu, który "wstrzymał słońce, ruszył Ziemię". POLPORA Kopernik to hołd dla największego polskiego astronoma, który przestawił wiedzę ówczesnych ludzi o wszechświecie na właściwe tory i przywrócił słońcu jego właściwy status — gwiazdy w centrum systemu.
Kopernik w obrotach sfer niebieskich
W roku 2023 przypadały dwie ważne rocznice. Przede wszystkim upłynęło równo 550 lat od urodzin Kopernika. Druga, mniej okrągła (480 lat), związana była z datą śmierci, a jednocześnie rokiem pierwszego wydania przełomowego dzieła "O obrotach sfer niebieskich".
Księga została ostatecznie wydana 21 marca 1543 roku, Kopernik zmarł dwa miesiące później w Fromborku.
Legenda głosi, że pełne wydanie "O obrotach sfer niebieskich" dotarło do niego na dzień przed śmiercią. Kopernik, znajdujący się w stanie śpiączki spowodowanej wcześniejszym udarem, otworzył wtedy oczy po raz ostatni, by spojrzeć na dzieło swojego życia. Chwilę potem odszedł.
W rzeczywistości taka scena, niczym ze średniowiecznych eposów, nigdy nie miała miejsca. Kopernik nie zobaczył całości dzieła w wersji drukowanej, chociaż prawdopodobnie miał w rękach część wydrukowanych stron, na których robił korekty i poprawki autorskie.
Dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), wydano w 1543 roku w Norymberdze w liczbie 500 egzemplarzy. Książka przedstawiająca teorię heliocentryczną wywróciła światopogląd ludzi XVI wieku do góry nogami. Postawiona w niej hipoteza, że to Słońce, a nie Ziemia znajduje się w centrum naszego układu słonecznego, a inne ciała niebieskie krążą wokół niej, dla wielu była nie do przyjęcia. To dlatego w czasie kontrreformacji, 70 lat później książka została przez Watykan potępiona i umieszczona na indeksie ksiąg zakazanych i pozostała tam aż do 1822 roku.
Za sprawą „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik dołączył do grona najbardziej znanych i zasłużonych myślicieli w historii. Jego teoria heliocentryczna położyła podstawy do współczesnego rozumienia kosmosu i budowy Wszechświata.
W roku 2023, aby uczcić rok kopernikański, czyli rocznicę urodzin, śmierci Kopernika i wydania „De revolutionibus orbium coelestium” polska marka zegarkowa POLPORA postanowiła wydać specjalną edycję zegarka poświęconą wybitnemu astronomowi i jego heliocentrycznej teorii.
POLPORA Kopernik — teoria heliocentryczna rozpisana na tarczy
Jak wygląda POLPORA Kopernik? Jeśli ktoś oczekiwał od tego zegarka wyszukanych zdobień, wizerunków układu Słońce-Ziemia, planet czy samego Kopernika, może poczuć się nieco zawiedziony. W miejsce tego wszystkiego mamy czystą tarczę, wykończoną promienistym guilloché, oraz małą tarczę sekundnika, umieszczoną nad godziną 6.
Model POLPORA Kopernik przyciąga uwagę niezwykłą prostotą. Clou projektu jest jeden mały element — niebieska kulka na końcu wskazówki sekundnika. Jeśli uświadomimy sobie, że to nic innego jak Ziemia w miniaturze, cała koncepcja nabiera głębszego sensu.
Tarcza sekundnika to uproszczony układ słoneczny ze Słońcem w centralnym miejscu, a pozostała przestrzeń trójpoziomowej tarczy to... Wszechświat?
Dodatkowo złotą subtarczę sekundnika ozdobiono szlifem planetarnym, uzyskując w ten sposób efekt mikrookręgów. Pozostała część tarczy, jak wspomniano wcześniej, to guilloché słoneczne, jednak ułożone w charakterystycznym szlifie, w którym promienie nie rozchodzą się od centrum tarczy, lecz od sekundnika (Słońca). To wskazuje, że sekundnik, a nie inne elementy, stanowi serce i centrum tarczy.
Na kolejnym poziomie tarczy, gdzie ponownie wykorzystano szlifowanie planetarne, umieszczono proste i czytelne, nakładane indeksy godzinowe. Są one pokryte galwaniczną powłoką w kolorze żółtego złota. Ostatni poziom tarczy, czyli skala minutowa, wyróżnia każde upływające 5 minut farbą w kolorze złota, takim samym jak indeksy godzinowe znajdujące się poniżej.
Wszystko zostało zamknięte w 40-milimetrowej kopercie ze stali nierdzewnej. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na harmonijne połączenie różnorodnych technik wykończeniowych, które tworzą niepowtarzalną grę kontrastów — od delikatnego szczotkowania do polerowania na wysoki połysk, rozciągających się od obrzeża tarczy do spodu koperty. Szczególnie imponujący jest efekt szczotkowanej stali, uzyskany z niezwykłą precyzją wzdłuż bocznych krawędzi.
Ten niezwykle finezyjnie zaprojektowany cyferblat przykryto szafirowym szkłem z powłoką antyrefleksyjną. Szkło szafirowe znajduje się również na przeszklonym deklu, przez który możemy oglądać pracę zegarkowego mechanizmu. Na obwodzie dekla znajduje się grawer, na którym widnieje numer edycji limitowanej i dane zegarka.
Szwajcarski mechanizm i inne technikalia
Do tak nietuzinkowego projektu zegarka trzeba było włożyć również wyjątkowy mechanizm. Limitowaną edycję zegarka Polpory napędza szwajcarski mechanizm automatyczny Sellita SW260-1, łożyskowany na 31 kamieniach, z rezerwą chodu 41 godzin i systemem antywstrząsowym Incabloc. Na potrzeby zegarka limitowanego, mechanizm przygotowany został w wersji Spécial (Elaboré) i otrzymał wykończenie premium. Poszczególne elementy mechanizmu ozdobione zostały szlifami perłowymi i wężowymi oraz charakterystycznymi niebieskimi śrubami - ten efekt osiąga się przez specjalną obróbkę termiczną. Na czarnym rotorze umieszczono złote oznaczenia z logotypem Polpory.
Zegarek oferuje klasę wodoszczelności na poziomie 5 atmosfer.
Opakowanie też jest premium
Na uwagę zasługuje samo opakowanie. Zegarek poświęcony Kopernikowi otrzymujemy w gustownym pudełku wykonanym z mahoniowego drewna i szarego płótna. We wnętrzu, w specjalnej kieszonce, znajdziemy wszystkie niezbędne dokumenty zegarka, w tym instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Całość pokrywa również stylowy ciemna tekturowa obwoluta z nadrukiem w złotym kolorze, na którym oprócz logotypu POLPORY znajdziemy także symbol systemu heliocentrycznego oraz daty narodzin i śmierci polskiego astronoma.
W limitowanej edycji zegarka POLPORA, obok znakomitego wykonania i zastosowania najwyższej klasy europejskich komponentów, urzeka nietuzinkowy, a zarazem działający na wyobraźnię koncept. Tu wszystko zostało przemyślane z wyczuciem i smakiem. Polska manufaktura po raz kolejny udowadnia, że piękno i ekskluzywność może kryć się w najprostszej formie. I na zakończenie nie pozostanie nic innego jak zacytować słowa słynnego astronoma: „Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne”.
Zegarek Kopernik, podobnie jak wszystkie zegarki marki POLPORA, jest edycją limitowaną. Dostępny jest w ilości 100 egzemplarzy, a każdy z nich jest sygnowany indywidualnym numerem.
Cena zegarka wynosi 7980 PLN brutto.
Dane techniczne
Parametr | Wartość |
---|---|
Numer. ref. | P.M.K.24015 |
Materiał koperty: | stal nierdzewna 316L |
Średnica koperty: | Ø40.5 mm |
Mechanizm: | Sellita SW260-1 (Swiss Made) |
Rezerwa chodu: | 41 godzin |
Szkło: | szkło szafirowe z antyrefleksem |
Wodoszczelność: | 5 ATM (= 50mt) |
Pasek | skórzany, skóra krokodyla barwiona w kolorze ciemnej czekolad |
Zegarek POLPORA Kopernik można zamówić przez stronę: polpora.com