FORMEX Stratos UTC – tak prostego w obsłudze zegarka z GMT jeszcze nie było
Marka FORMEX zakończyła wakacje z mocnym przytupem ogłaszając premierę "najbardziej przyjaznego dla użytkownika" zegarka GMT na rynku. Dlaczego nowy FORMEX Stratos UTC Automatic zasłużył sobie na ten przydomek? I czy faktycznie jego obsługa jest tak łatwa?
Co to jest zegarek GMT?
Zegarki z funkcją GMT powstały na potrzeby lotnictwa. Piloci, którzy przemieszczają się na setki kilometrów, pokonując kilka stref czasowych, potrzebowali narzędzia, które pozwalałoby im bez problemu oznaczać czas lokalny i jednocześnie wiedzieć, która jest aktualnie godzina w miejscu, z którego wylecieli. Zegarki z funkcją GMT na to pozwalały – umożliwiały odczytywanie czasu w co najmniej dwóch strefach czasowych, bez potrzeby dokonywania obliczeń. Wystarczyło tylko właściwie ustawić bezel.
Jak działa zegarek GMT?
Zegarki GMT wykorzystują różne rozwiązania — zazwyczaj wykorzystywany jest do tego obrotowy bezel, ale nie zawsze.
W tej najprostszym wariancie czas użytkownika jest pokazywany standardowo za pomocą centralnej tarczy i wskazówek, natomiast czas lokalny odczytywany jest na bezelu (po uprzednim ustawieniu na nim strefy czasowej, czyli przesunięcia bezela o odpowiednią liczbę godzin w przód lub w tył).
Innymi słowy, jeżeli chcielibyście w tej opcji ustawić godzinę, która jest inna niż wasza aktualna strefa czasowa, musicie obrócić bezel o odpowiednią liczbę godzin (czy też kliknięć) w prawo lub w lewo, do momentu, kiedy wskazówka godzinowa będzie pokrywać się ze wskazaniami na bezelu. Na przykład, jeżeli przebywając w Polsce, chcielibyśmy dowiedzieć się, która jest aktualnie godzina w Tokio, musielibyśmy przesunąć lunetę o 9 godzin do przodu (GMT+9).
Wariant z ruchomym bezelem wskazującym drugą strefę czasową to najprostsze, ale nie jedyne rozwiązanie dostępne na rynku.
Wielu modelach zegarka dokładana jest dodatkowo wskazówka odpowiadające za drugą strefę czasową. Na przykład ustawienie aktualnej godziny GMT (drugiej strefy czasowej) wykonuje się przez odpowiednie ustawienie wskazówek. To z kolei wymaga kilku dodatkowych operacji jak takich jak wyciągnięcia koronki i ustawianie wskazania GMT (drugiej strefy czasowej) i ponownego wciśnięcia koronki do pierwotnego położenia.
I chociaż dla doświadczonego użytkownika nie jest to zbyt skomplikowane i czasochłonne, to zawsze warto szukać sposobów na skrócenie i uproszczenie czynności, prawda? Właśnie w tę stronę poszła marka Formex, która postanowiła stworzyć zegarek GMT, którego ustawienie jest jeszcze prostsze i łatwiejsze. W ten oto sposób powstał FORMEX GMT UTC.
Na czym polega innowacja w modelu FORMEX Stratos UTC Automatic 41 mm?
Premierowy FORMEX Stratos UMT, to solidny zegarek "narzędziowy". Zegarek ten zwraca uwagę swoją sportową estetyką oraz wysoką jakością wykonania, z której marka znana jest od lat. O samej budowie zegarka powiem później. Na razie skupmy się na tym, co najważniejsze, czyli funkcjonalności GMT.
Jak przyznaje dyrektor FORMEX-a Raphael Granito, zasada była bardzo prosta: „W przypadku Stratos chciałem [...] wprowadzić komplikację mechanizmu, która jest nie tylko charakterystyczna, ale naprawdę praktyczna dla częstych i niezbyt częstych podróżników”.
Cała innowacja zegarka polega na tym, że FORMEX postanowił znacznie skrócić proces ustawiania funkcji drugiej strefy czasowej, redukując go praktycznie do jednego kliknięcia. Jak to się stało? W zegarku zdecydowano się wykorzystać mechanizm ETA 2892, ulepszony o niestandardowy moduł Dubois-Dépraz, który umożliwia uproszczoną regulację strefy czasowej.
Nie musimy przekręcać bezela ani odciągać i przyciskać koronki. Wskazówka lokalna przeskakuje do przodu lub do tyłu o jedną godzinę tylko za pomocą jednego prostego kliknięcia przycisku. W tym samym czasie wskazówka UTC pozostaje nieruchoma. W przypadku, gdy druga strefa czasowa wykracza poza standardowe 12 godzin, pozostałe wskazania dostosują się automatycznie. Na przykład, mała data dostosuje się, gdy wskazówka godzinowa zostanie przesunięta za północ. Dodatkowy przycisk pozwala na szybką zmianę daty, niezależnie od głównej koronki. Jakby tego było mało, zegarek posiada wskaźnik dnia/nocy, który ułatwia orientację w lokalnym czasie.
Trzeba przyznać, że tego typu ustawienie zegarka jest niezwykle proste i intuicyjne. Nie musimy zastanawiać się, w jaki sposób ustawić czas w zegarku ani sięgać po instrukcję. To spore ułatwienie, szczególnie dla tych, którzy często, z powodu podróży własnych, hobby czy podróży biznesowych, muszą zmieniać strefy czasowe. W ten sposób, rzucając okiem na zegarek, można szybko dowiedzieć się, jaka jest aktualna strefa czasowa w miejscu pobytu oraz w strefie, w której funkcjonują rodzina, bliscy, znajomi czy koledzy z pracy.
FORMEX Stratos UTC — design i technologie
Poza tym premierowy model to "rasowy" przedstawiciel szwajcarskiej marki - zawiera w sobie wszystkie najlepsze rozwiązania i patenty. Mamy zatem połączenie najlepszych materiałów, nowoczesnych technologii i innowacyjnych patentów wprowadzonych przez FORMEX.
Mechanizm z innowacyjnym modułem umieszczono w 41-milimetrowej kopercie, udoskonalonej wg standardów marki. Koperta jest zatem wielowarstwowa, wykonana ze stali nierdzewnej i wykończona poprzez połączenie szczotkowanych powierzchni, polerowanych krawędzi oraz precyzyjnie wykonanych cięć piaskowanych.
Poza tym zegarek zawieszony jest na klasycznej stalowej bransolecie z kolekcji Essence, w której, jak we wszystkich zegarkach FORMEX, wykorzystano opatentowany system mikroregulacji. Jeśli preferujemy paski skórzane, nie ma problemu – zegarek możemy równie dobrze zawiesić na skórzanym pasku FORMEX-A z elegancką klamrą z włókna węglowego, którą również można dopasować do swojego nadgarstka dzięki opatentowanemu przez FORMEX systemowi stopniowej regulacji.
Dostępność i cena
Zegarek pojawi się w sprzedaży już 12 września. Dostępne będą trzy warianty kolorystyczne z tarczami: zieloną, szarą i granatową. Ceny mają się wahać od 3500 do 3650 CHF. Ostateczne szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce.