Tarczę VENEZIANICO Arsenale ozdobiono pasami genewskimi. Ale to nie wszystko.
VENEZIANICO zaprezentowało nowe zegarki inspirowane kolejnym weneckim zabytkiem z listy must-see. Smukła koperta, tarcza zdobiona pasami genewskimi, precyzyjny mechanizm to nie jedyne atuty tych modeli. Premiera już 26 września, a ten model może stać się prawdziwym hitem wśród miłośników wyjątkowego wzornictwa.
Arsenał Wenecki - średniowieczna stocznia, która wyprzedzała swoje czasy
Arsenał Wenecki to starożytny kompleks stoczni i warsztatów, a przede wszystkim fabryka broni. Założył go w 1104 roku doża Wenecji Ordelafo Faliero jako miejsce budowy okrętów wojennych i statków handlowych Republiki Weneckiej. A Wenecja, centrum średniowiecznego handlu i jedno najbogatszych miast Europy, bardzo potrzebowała mocnej floty. Silna flota gwarantowała bezpieczeństwo i skuteczną obronę przed atakiem turków osmańskich ze strony Morza Egejskiego, a także umożliwiała kontrolę szlaków handlowych w północnej Europie.
Arsenał Wenecji była stocznią wyjątkową, która wyprzedzała swoją epokę. Powstawały tam najwspanialsze galeony oraz okręty wojenne Republiki Wenecji. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technologii, związanych z obróbką metali, wytwarzano tu też najdoskonalszą broń morską oraz inne sprzęty wojskowe. Na długo przed powstaniem pierwszych fabryk rewolucji przemysłowej, praca szła tu pełną parą. Od XVI wieku wszystkie okręty były produkowane z wykorzystaniem nowoczesnej koncepcji linii produkcyjnej – coś w tamtych czasach zupełnie niewyobrażalnego.
W okresie rozkwitu Arsenału i fabryki broni pracowało tam prawie 16 000 robotników. Był to bez wątpienia największy ośrodek produkcyjny przedindustrialnej Europy, a liczba osób zaangażowanych w produkcję broni i okrętów była trudna do wyobrażenia. Nic dziwnego, że Arsenał w Wenecji zainspirował projektantów VENEZIANICO, którzy postanowili stworzyć osobną linię zegarków inspirowanych właśnie tym zabytkiem
Pasy genewskie na tarczy
Konstrukcja i design zegarków ma oddawać ducha innowacji i technologicznego kunsztu rzemieślników pracujących w weneckiej stoczni — mistrzów obróbki metali. Postawiono zatem na klasyczną estetykę, która przejawia się w zamiłowaniu do geometrii i prostoty, które połączono z zaawansowaną i nowoczesną technologią obróbki oraz wykończenia metalu.
Pierwszym elementem, który przyciąga wzrok, jest charakterystyczny, dobrze znany miłośnikom zegarków sposób wykończenia stalowej powierzchni — Côtes de Genève. Zastosowanie tego słynnego zdobienia na tarczy zegarka to jedno z najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących rozwiązań. Zazwyczaj to zdobienie pojawia się w innym miejscu zegarka. Pasy genewskie, jeśli już są stosowane w wykończeniu zegarka, zazwyczaj znajdują się na charakterystycznej części mechanizmu automatycznego, czyli na wahniku. Rzadko się zdarza, żeby ktoś zdecydował się wykorzystać je do ozdobienia tarczy.
Côtes de Genève to jedno z najbardziej misternych i najpiękniejszych zdobień w zegarmistrzostwie. Wyglądają jak precyzyjnie ułożone pasy o różnej fakturze. Jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że to wykończenie składa się z drobnych, misternie grawerowanych zadrapań ułożonych w systematyczny sposób na metalu. Obecnie większość pasów genewskich tworzona jest automatycznie, ale te najbardziej wysublimowane i wyjątkowe nadal powstają ręcznie (haute horlogerie). Wyjątkowe zdobienie tworzy efekt falistej linii, dodając tarczy głębi i blasku.
Zastosowanie pasów genewskich na tarczy nie tylko jest unikalnym i nietypowym rozwiązaniem, ale również wyrazem hołdu dla niesamowitego kunsztu rzemieślników Arsenału. To najlepszy sposób, by oddać cześć wybitnym metalurgom, tworząc jedną z najpiękniejszych i najtrudniejszych do osiągnięcia zdobień na metalu.
Styl tarczy, który w pełni utożsamia klasyczne zegarmistrzostwo, uzupełniają pozostałe elementy, takie jak szkieletowane wskazówki typu dauphine i małe indeksy w kształcie pałeczek.
Inspiracją dla designu był dwie wieże Arsenału
W nowych modelach VENEZIANICO nie zabrakło również bezpośredniej inspiracji zaczerpniętej z elementów architektonicznych zabytku. Przy wykończeniu zegarka odwzorowano charakterystyczny wzór wież – najbardziej rozpoznawalnego elementu Arsenału. Wkomponowano go w lunetę zegarka, nadając jej kształt charakterystycznych ząbków.
Specyficzne "ząbki" to nie jedyne nawiązanie. Na deklu pojawił się grawer z wizerunkiem jednego z największych symboli Arsenału, czyli wspomnianych wież. Starannie i precyzyjnie odwzorowane weneckie wieże, wkomponowane w panoramę Wenecji, stanowią doskonały przykład tego, co zegarki uosabiają – połączenie niezwykłej biegłości zegarmistrzowskiej i tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami, wzornictwem i technologią.
Tylko 8,95 mm grubości
powiedzmy zatem kilka słów o tej technologii. Tym, co wyróżnia ten zegarek, jest jego wyjątkowo smukła koperta. A to udało się dzięki zastosowaniu nowego mechanizmu automatycznego Miyota 9029 Automatic. Ten kompaktowy mechanizm o częstotliwości 28 800 wibracji na godzinę, pozbawiony funkcji daty i wyposażony jedynie w dwie wskazówki, idealnie zmieścił się smukłej kopercie. W ten sposób cała koperta ma dokładnie 8,95 mm grubości. Zegarek jest nie tylko lekki i stylowo prezentuje się na nadgarstku, ale również doskonale wsuwa się pod mankiet koszuli. Wpasuje się zarówno w casualowe, jak i bardziej formalne stylizacje.
Ewolucja bransolety CANOVA
Kultowa bransoletka VENEZIANICO, znana z charakterystycznych wklęsłych i wypukłych ogniw, przeszła wyraźną ewolucję. Nowa wersja bransoletki, zachowując swój autorski charakter, zyskała smuklejsze i bardziej nowoczesne kształty. Ogniwa zostały przeprojektowane, a ich forma udoskonalona. Każde z nich wzbogacono o dwie polerowane fazy, które tworzą elegancki kontrast z satynowanymi powierzchniami. Te precyzyjne zmiany, wynikające z zaawansowanych technik ręcznych, nadały bransoletce współczesny, a zarazem wyrafinowany charakter.
VENEZIANICO Arsenale - dostępność i cena
Zegarek z elegancką tarczą ozdobioną pasami genewskimi, autorską, unowocześnioną bransoletką Canova oraz cienkim mechanizmem Miyota prezentuje się wyjątkowo oryginalnie na nadgarstku. Dostępny będzie w trzech wariantach kolorystycznych tarczy: klasycznym niebieskim, szarym oraz charakterystycznym, luksusowym odcieniu intensywnego fioletu. Ten ostatni może okazać się bestsellerem, ale przekonamy się o tym już 26 września br., kiedy ruszy przedsprzedaż zegarków. Cena? 3600 zł za sztukę.
Dane techniczne
Parametr | Wartość |
---|---|
Nr ref. | 6221501C, 6221502C, 6221503C |
Materiał koperty: | stal nierdzewna 316L |
Kolory tarczy | szary, niebieski, fioletowy |
Szerokość: | Ø40 mm |
Mechanizm: | Miyota 9029 Automatic |
Wykończenie tarczy: | Pionowe wykończenie Côtes de Genève |
Szkło: | szkło szafirowe z antyrefleksem |
Bezel: | stal nierdzewna 316L |
Wodoszczelność: | 5ATM (= 50mt) |
Pasek | Canova Concept™ |