logozoz-poziomlogozoz-poziomlogozoz-poziomlogozoz-poziom
  • Newsy
  • Video
  • Prezentacje
  • Poradnik
  • Marki
    • Accurist
    • Arach
    • Beaubleu
    • Biatec
    • BOTTA
    • Casio
    • CITIZEN
    • Epos
    • Exaequo
    • Formex
    • Fortis
    • G-SHOCK
    • Hamilton
    • Montjuïc
    • Mudita
    • Omega
    • Patek Philippe
    • Polpora
    • Seiko
    • Sekonda
    • Squale
    • Rolex
    • Traser
    • Trematic
    • Venezianico
    • U-Boat
    • Xicorr
  • Targi
  • Quizy
✕

VENEZIANICO Redentore Enigma – zegarek z regulatorem, który skrywa tajemnice

14/08/2024

Po tarczy z 24-karatowego złota tym razem VENEZIANICO zaprezentuje nam zegarek z regulatorem. Sprzedaż rusza 1 października, a my już dziś możemy przyjrzeć się nowemu modelowi, który pojawi się w portfolio marki z Wenecji – tajemniczy i minimalistyczny Redentore Enigma.

Na skróty

  1. Czym jest zegarek z regulatorem? 
  2. Do czego służyły zegarki z regulatorem?
  3. Zegarki naręczne z regulatorem 
  4. Ile kosztują zegarki z "tarczą regulatora"?
  5. REDENTORE Enigma - 1221570 - poznajmy jego sekrety
    1. Design - niekonwencjonalny i pełen tajemnicy.
    2. Mechanizm 
    3. Paski z Toskanii
  6. Cena i dostępność
  7. Dane techniczne

Modele z regulatorem stosunkowo rzadko pojawiają się w portfolio producentów zegarków.  Przede wszystkim kojarzą się z jedną firmą, która w 1987 roku stworzyła pierwszy współczesny zegarek na rękę z regulatorem. Mowa tutaj oczywiście o marce Chronoswiss. 

Od tego czasu terminy "zegarek z regulatorem" i "Chronoswiss" stały się niemal synonimami, ponieważ Szwajcarzy uczynili produkcję zegarków z regulatorem niemal znakiem firmowym, wyróżnikiem, wizytówką. Jeżeli myślimy o zegarkach z regulatorem, to pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to właśnie Chronoswiss. Jednak to nie jedyna marka, która w swoim portfolio ma zegarki z taka charakterystycznym typem tarczy. Jednym z najnowszych zegarków z regulatorem  pojawi się wkrótce w ofercie VENEZIANICO. 

Czym jest zegarek z regulatorem? 

Istnieje wiele definicji dotyczących zegarków z regulatorem, ale najprostsza z nich łączy się z wyglądem tarczy. Zegarki z regulatorem nie wyglądają jak inne – wyróżniają się na tle klasycznych zegarków układem tarczy, w którym mamy centralną wskazówkę minutową oraz dwie osobne tarcze dedykowane godzinom i sekundom. A mówiąc dokładniej — na tarczy zegarka z regulatorem mamy osobną tarczę na godzinie 12:00, na której znajduje się wskazówka godzinowa, oraz osobną tarczę poświęconą sekundom, umiejscowioną na godzinie 6:00. Wskazówka minutowa znajduje się na środku tarczy, jak w klasycznych zegarkach analogowych, i przesuwa się po upływie 60 sekund.

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego ktoś wymyślił taki układ tarczy, skoro wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznego z trzema wskazówkami i podziałkami, który wydaje nam się prostszy i naturalniejszy. Czy aby na pewno tak jest? 

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka — mówi znane powiedzenie.   Od dzieciństwa jesteśmy uczeni tego właśnie sposobu odczytu czasu i wydaje nam się to znacznie łatwiejsze. Jednak jeśli dłużej będziemy nosić zegarek z regulatorem, okaże się, że ten nietypowy, unikalny sposób prezentacji upływającego czasu jest znacznie prostszy niż klasyczny, trójwskazówkowy układ.

Paradoksalnie, to nie sposób odczytu, ale dążenie do uproszczenia i zapewnienia jak najdokładniejszego pomiaru czasu było czynnikiem, który zdecydował o powstaniu regulatora. Nie chodziło o prostotę odczytu, ale o to, by czas był mierzony w sposób inny i najdokładniejszy z możliwych.

Do czego służyły zegarki z regulatorem?

Regulatory, zwane także zegarami regulacyjnymi, były często wykorzystywane w warsztatach zegarmistrzowskich oraz w różnego rodzaju obserwatoriach astronomicznych i laboratoriach. Ich główną funkcją był precyzyjny pomiar i regulacja czasu – to one były źródłem dokładnych danych.  Nie bez powodu to właśnie wskazówka minutowa znajdowała się na największej tarczy, ponieważ prawidłowe ustawienie minut było najistotniejsze przy regulacji czasomierzy. To właśnie ten zegar, który zazwyczaj stał w centralnym, widocznym miejscu, był punktem odniesienia dla ustawienia odpowiedniego czasu na innych zegarkach.

Zegary regulacyjne tego typu pojawiały się również na stacjach obsługi pociągów już w XIX wieku. Według nich pasażerowie ustawiali swoje zegarki, aby każdy mógł mieć dokładne informacje na temat odjazdów i przyjazdów pociągów. Zegary regulacyjne były zegarami wolnostojącymi, dużymi urządzeniami z pokaźnym mechanizmem. Jak to się stało, że stały się znacznie mniejsze i trafiły na nadgarstki?

Zegarki naręczne z regulatorem 

Zegarki naręczne z charakterystyczną tarczą regulatora są pewną niszą w branży zegarmistrzowskiej, co nie oznacza, że nie można ich znaleźć w portfolio różnych marek. Na każdym etapie rozwoju liczących się marek szwajcarskich można znaleźć modele z regulatorem. Jedna marka jednak wyróżnia się w tej dziedzinie. Mowa tutaj o wspomnianym już Chronoswiss, projektowanie zegarków z regulatorem  wyniosła niemal do rangi sztuki.  To właśnie ta marka w 1987 roku po raz pierwszy wprowadziła na rynek zegarek naręczny z układem regulatora, nazywany po prostu "The Régulateur". Od tego momentu popularność tego modelu stała się bodźcem do rozwoju marki, a sam Chronoswiss stał się specjalistą w branży zegarmistrzowskiej, tworząc różnorodne warianty zegarków z regulatorem – od klasycznych po zaawansowane, misternie wykonane modele szkieletowe.

Zegarki z regulatorem są również ważnym elementem portfolio innej, choć mniej znanej na polskim rynku marki – Louis Erard, która również w latach 80. wprowadziła tarczę z układem regulatora do swojego portfolio, dodając także wskaźnik rezerwy chodu. Od tamtej pory zegarki z regulatorem stanowią istotny człon kolekcji tej szwajcarskiej marki.

Wśród producentów, u których również często widywany jest układ tarczy regulatora, znajduje się także Patek Philippe, który po raz pierwszy zaprezentował ten układ około 2012 roku w modelu o numerze referencyjnym 5235.

Ile kosztują zegarki z "tarczą regulatora"?

Zegarki z tarczą o układzie regulatora są nie tylko niszowe, ale również stosunkowo drogie. Rozpiętość cenowa tego typu zegarków jest znaczna.  Ceny tych zegarków mogą się znacząco różnić w zależności od marki, użytych materiałów oraz sposobu wykonania.

Na przykład za sportowy model Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic, musimy dać od 2,295 do 2,595 USD (około 9,500 - 10,700 PLN).

Zegarki produkowane przez Chronoswiss czy Patek Philippe, mogą kosztować od 12,600 USD (około 52,000 PLN) aż do 47,410 EUR (około 210,000 PLN).  Chronoswiss Flying Regulator  czy Patek Philippe Annual Calendar Regulator 5235R to zegarki uznawane za prawdziwe arcydzieła zegarmistrzowskie i często wybierane przez kolekcjonerów.

Na tym tle  proporcja od VENEZIANICO prezentuje się niezwykle kusząco. Za nowy model REDENTORE Enigma - 1221570, który prawdopodobnie będzie dostępny w sprzedaży dopiero w październiku, w przedsprzedaży zapłacimy tylko 625 €. W zamian otrzymujemy niezwykle pięknie zaprojektowany zegarek z układem regulatora. Zupełnie inny niż moglibyśmy się tego spodziewać.

REDENTORE Enigma - 1221570 - poznajmy jego sekrety

Słowo "enigma" to po grecku "tajemnica" i "zagadka". A taką zagadką, zdaniem projektantów VENEZIANICO jest sama tarcza nowego modelu, która prezentuje dość nietypowy i zaskakujący sposób odczytywania czasu.  

Design - niekonwencjonalny i pełen tajemnicy.

W designie postawiono na prostotę i klasykę, charakterystyczną dla zegarków z linii Redentore. W tym przypadku projektanci poszli w kierunku minimalistycznej formy, zbliżając się do stylu Redentore Ultrablack czy Avventurina, gdzie minimalistyczna forma jest jednym z najważniejszych środków wyrazu.

W przypadku Enigmy mamy do czynienia z piękną, płynną linią koperty i przejrzystą tarczą pozbawioną indeksów. Jedynym elementem ozdobnym są eleganckie i stylowe wskazówki w stylu dauphine. Filozofia projektantów była prosta: pozbyć się wszystkich elementów, które mogłyby przeszkodzić w przejrzystym odczytywaniu czasu. Z klasycznej tarczy regulatora usunięto również subtarczę sekundnika, pozostawiając jedynie centralną wskazówkę minutową z podziałką oraz charakterystyczną subtarcze godzinową, umieszczoną nietypowo w okolicach godziny 11:00 zamiast 12:00.

Zarówno subtarcza, jak i tarcza główna zostały otoczone wypukłymi pierścieniami, które wyznaczają wskazówki minut i godzin w dwudziestu czterech segmentach. Taki układ nadaje zegarkowi dosyć charakterystyczny i nietypowy wygląd.

Wszystkie te elementy zostały naniesione na charakterystyczną tarczę o nietypowym cyjanowym kolorze, wykończoną szlifem soleil i fumé (dymiony szlif słoneczny). Tarczę  przykryto szafirowym szkłem z antyrefleksem.

Całość zamknięto w eleganckiej, stylowo wykończonej kopercie o średnicy 40 mm, wykonanej z wysokiej jakości stali 360L i klasie wodoszczelności 5 atmosfer. Skoro mówimy o kopercie, nie sposób nie wspomnieć o charakterystycznym, finezyjnym zdobieniu dekla w postaci graweru z wizerunkiem bazyliki Redentore, która była inspiracją do stworzenia całej linii.

Ta harmonijna fuzja elementów klasycznych i nowoczesnych nadaje Redentore Enigma wyjątkowy charakter, jednocześnie skrywając pewną tajemniczość, która z pewnością przyciągnie uwagę i zaintryguje jego właściciela.

Mechanizm 

Zegarek z układem regulatora to nie tylko specyficzny układ tarczy, ale przede wszystkim mechanizm, który się za nią kryje. W tym przypadku marka postawiła na precyzyjny, dokładny kaliber pochodzący od Seiko, czyli NH940S, z układem regulatora, rezerwą chodu do 41 godzin i częstotliwością 21,600 bph. Japoński mechanizm odpowiada tutaj za niezwykłą precyzję i niezawodne działanie, co stanowi istotę zegarków z regulatorem – dokładność pomiaru czasu.

Paski z Toskanii

Ostatnim elementem tej układanki jest charakterystyczny skórzany pasek "Made in Italy". Co to oznacza? Paski do ten linii zegarków zostały wykonane w Toskanii, regionie, który słynie z wyrobu skórzanych akcesoriów. Dzięki temu mamy pewność, że na naszym nadgarstku znajduje się wysokiej jakości skóra, której nadano oryginalne wykończenie. Każdy pasek został poddany specjalnej rzemieślniczej technice postarzania, dodatkowo wielokrotnie szczotkowany, aby odwzorować charakterystyczne efekty "fumé" znajdujące się na tarczy zegarka. Fakt, że paski są wykończone ręcznie, a nie maszynowo, sprawia, że każdy z nich jest unikalny i doskonale wpisuje się w stylistykę zegarka.

Zegarek z funkcją regulatora to pierwszy tego typu zegarek w ofercie VENEZIANICO, ale na pewno nie ostatni. To kolejny etap rozwoju marki, która co kilka miesięcy zaskakuje czymś nowym, a jej portfolio sukcesywnie się rozszerza, aspirując do poziomu premium. To niezwykle ciekawy i unikalny zegarek, który w finezyjny i wyrafinowany sposób łączy tradycyjne rzemiosło zegarmistrzowskie z nowoczesnym spojrzeniem na tworzenie czasomierzy. Propozycja dla wszystkich, którzy lubią wychodzić poza schematy,  szukają odrobiny odmiany i nietuzinkowej ozdoby nadgarstka. 

Cena i dostępność

REDENTORE Enigma 1221570, jest obecnie dostępny w przedsprzedaży, a pierwsze dostawy zaplanowano na 30 września. Cena zegarka została ustalona na €625.00. 

VENEZIANICO REDENTORE ENIGMA

Dane techniczne

Poznaj specyfikację zegarka i dowiedz się, gdzie go kupić
Parametr Wartość
Materiał koperty: stal nierdzewna 316L
Szerokość: Ø40 mm
Mechanizm: mechanizm automatyczny Seiko NH39A
Funkcje: układ regulatora na tarczy
Szkło: szkło szafirowe z antyrefleksem
Bezel stal nierdzewna 316L
Wodoszczelność: 5ATM (= 50mt)
Pasek skórzany, produkcja włoska
Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Związana z zegarkowym światem od ponad 10 lat. Tworzyła treści dla portali, e-sklepów oraz dystrybutorów zegarków. W wolnych chwilach spaceruje po średniowiecznych (i nie tylko) zamkach. Profil na Facebooku

Podobne artykuły

09/07/2025

Z zegarkami Squale na głębokościach. Historia marki.


Czytaj więcej
03/07/2025

Exaequo Polyhedron Sterling Silver 925 – nadrzeczywistość w limitowanej edycji. Tak się robi design.


Czytaj więcej
30/06/2025

Niemieckie zegarki – 12 marek „Made in Germany”, które warto znać


Czytaj więcej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz więcej informacji i zegarkowych ciekawostek? Dołącz o nas!

  • YouTube
  • TikTok

Ostatnie newsy

  • Z zegarkami Squale na głębokościach. Historia marki.
    09/07/2025
  • Exaequo Polyhedron Sterling Silver 925 – nadrzeczywistość w limitowanej edycji. Tak się robi design.
    03/07/2025
  • 0
    Niemieckie zegarki – 12 marek „Made in Germany”, które warto znać
    30/06/2025

Redakcja

  • O nas
  • Kontakt

Subskrybuj i śledź nas w social media:

  • TikTok
  • YouTube
  • Facebook
© 2023-2024 Stronaozegarkach.pl | All Rights Reserved | Polityka prywatności