VENEZIANICO Redentore z gwieździstym niebem na tarczy
Czy wiesz, że powstanie awenturynu, "kamienia tysiąca słońc", szkła z iskrzącymi domieszkami metalu, było dziełem przypadku, "wpadki" rzemieślnika? Kto by przypuszczał, że kilka stuleci później, ten materiał będzie zdobić tarcze zegarków? Oto premiera nowego modelu Venezianico z tarczą z awenturynu – tym razem z linii Redentore.
Szkło, które powstało przez przypadek
Miewacie takie dni, w których pomimo starań i zaangażowania, nic w pracy nie wychodzi i wszystko leci z rąk? Z pewnością taki ciężki dzień miał pewien dmuchacz szkła, który rozpoczął dzień pracy w jednej z hut szkła na włoskiej wyspie Murano. Pech chciał, że przy wykonywaniu rutynowych czynności zagapił się i wsypał do mieszaniny szklanej trochę metalowych wiórków.
Nikt nie przypuszczał, że ten przypadek da początek wyjątkowemu rodzajowi szkła, które wkrótce nazwano awenturynem.
Nazwa awenturynu pochodzi od włoskiego słowa „avventura” lub „all'avventura”, co oznacza „przez przypadek”. "La si dimanda venturina et con ragione, perché sortisse più per ventura che per scientia (nazywa się ona venturina i słusznie, ponieważ powstała bardziej przez przypadek niż przez naukę)" - tak wyjaśniał genezę nazwy jeszcze w XVII wieku Giovanni Darduin, który jako pierwszy opublikował recepturę opisującą proces wytwarzania awenturynu.
Szybko okazało się, że znacznie łatwiej zrobić coś przez przypadek niż powtórzyć ten sam proces w sposób zaplanowany i uporządkowany. Wytwarzanie tego efektownie wyglądającego szkła nie należało do łatwych zadań, biorąc pod uwagę ówczesne techniki hutnicze.
Zgodnie z przepisem podawanym już w 1644 roku przez wspomnianego Giovanniego Darduina, wyjątkowy wzór na szkle uzyskiwano po dodaniu do mieszaniny szklanej różnych tlenków metali, miedzi i żelaza. Aby efekt został osiągnięty, piec w trakcie produkcji musiał zostać całkowicie wygaszony, co było dość problematyczne, a przede wszystkim kosztowne. Z tego powodu szkło awenturynowe, chociaż bardzo pożądane, było również niezwykle rzadkim i ekskluzywnym produktem.
Dzięki współczesnej technologii możliwe jest znaczne przyspieszenie produkcji szkła awenturynowego, chociaż nadal jest to materiał trudny do okiełznania. Wszystko przez to, że kryształki miedzi podczas procesu schładzania układają się w szkle w sposób nierównomierny. Po ostygnięciu awenturyn cięty jest podobnie jak kamień, w celu uzyskania odpowiednich kształtów, na przykład do tarcz zegarków. Każda obróbka szkła awenturynowego wymaga wysokiej klasy sprzętu i wyjątkowej precyzji.
Awanturyn w zegarkach Venezianico
Awenturyn, zwany też niebieskim złotem, przez długi czas był produktem wytwarzanym wyłącznie na wyspie Murano, a prawo do produkcji należało do rodziny Miotti. To szkło było jednym z produktów eksportowych Republiki Weneckiej. Nie jest zatem zaskoczeniem, że to właśnie po awenturyn sięgnęli bracia Morelli w nowych projektach VENEZIANICO.
To nie pierwszy raz, kiedy w zegarku Venezianico pojawia się gwiaździsta tarcza z awenturynem. Wcześniej kamień tysiąca słońc wykorzystano w linii zegarków nurkowych. Model Nereide Avventurina, jak większość tego typu projektów, szybko stał się bestsellerem, co tylko zachęciło do wykorzystania awenturynu w szerszym zakresie. Tym razem marka postanowiła ozdobić tarczę z awenturynem zegarkiem o bardziej klasycznych formach, z linii Redentore.
Zegarki inspirowane wenecką bazyliką
Linia Redentore zaczerpnęła swoją nazwę od najsłynniejszej weneckiej bazyliki zaprojektowanej przez Andreę Palladio. Projekt tego zegarka inspirowany jest Kościołem Il Redentore w Wenecji, zwanym popularnie bazyliką Redentore. Ciekawostką jest fakt, że bazylika powstała jako wotum dziękczynne za ustąpienie zarazy dżumy, która panowała w Wenecji w 1576 roku.
Renesansowe kształty bazyliki stały się inspiracją do stworzenia zegarków o tak samo finezyjnych i harmonijnych liniach. Zegarki Venezianico Redentore utożsamiają klasykę w swojej czystej postaci. Zwracają uwagę opływowym kształtem koperty, wyważonymi proporcjami, które nadają im elegancki, a jednocześnie uniwersalny wygląd.
Rozgwieżdżone niebo na nadgarstku
W premierowym Redentore Avventurina uderza minimalizm i duża oszczędność formy. Projektanci celowo zredukowali wszelkie zdobienia i detale, aby skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze w zegarku, czyli na tarczy wykonanej z awenturynu. Z tarczy, mieniąca się metalicznymi odcieniami miedzi, wyeliminowano wszystko, co w oczach projektantów było zbędne. Nie ma indeksów godzinowych, oznaczeń, ani dodatkowych funkcji. Pozostają tylko eleganckie, smukłe trzy wskazówki, logo marki weneckiej i gwieździsta tarcza. Pod tym względem design zegarka bardzo przypomina inny model o równie skutecznej formie, czyli kolejny bestseller — Redentore Ultrablack.
Warty w tym przypadku podkreślania jest drobny niuans — ze względu na specyfikę produkcji szkła awenturynowego, na każdej tarczy drobinki miedzi układają się w inny sposób, co czyni każdy zegarek jedyny w swoim rodzaju.
Znacznie więcej dzieje się na deklu zegarka, który ozdobiono pięknym grawerunkiem bazyliki Redentore. Tutaj również widoczne jest zamiłowanie do geometrii. Specjalna koperta jest przykręcona sześcioma śrubami, które dodatkowo podkreślają geometrię kształtów. Na obwodzie dekla naniesiono informacje dotyczące parametrów technicznych i numeru seryjnego zegarka.
Mechanizm i pozostałe parametry
Podobnie jak we wszystkich modelach Redemptore, również tutaj zdecydowano się na japoński automatyczny mechanizm Seiko NH35A, który daje pewność precyzji i niezawodności odmierzania czasu. Wykonana ze stali szlachetnej koperta, o klasie wodoodporności 5 atmosfer, chroni mechanizm przed potem i zachlapaniem wody.
Zegarek Redentore Avventurina jest dostępny w dwóch wersjach: na pasku skórzanym lub dodatkowo z bransoletą.
Dane techniczne
Parametr | |
---|---|
Numer ref. | 1221550 |
Materiał koperty: | stal nierdzewna 316L |
Szerokość: | Ø40 mm |
Mechanizm: | mechanizm automatyczny SEIKO NH35A, 41-godzinna rezerwa chodu |
Szkło: | szkło szafirowe z antyrefleksem |
Funkcje | sekundnik |
Wodoszczelność: | 5 ATM (= 100mt) |
Bransoleta | pasek skórzany, bransolet Canova |