Venezianico Nereide Ceratung – zgrany duet wolframu i ceramiki
Wolfram i ceramika – kto by pomyślał, że to właśnie te dwa składniki staną się kluczem do stworzenia bezela o niezrównanej wytrzymałości? To wyzwanie podjęła włoska marka Venezianico, prezentując model Nereide Ceratung
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Skąd ceramiczny bezel w zegarku nurkowym?
- Pierwsze takie rozwiązanie w bezelu zegarka nurkowego
- Wolfram z ceramiką - razem są niezniszczalni
- Nereide Ceratung to nie tylko wolfram, ten zegarek ma jeszcze kilka innych walorów
- Mechniczna precyzja
- I na koniec wyciąg z cennika. Ile kosztuje Nereide Ceratung?
- Dane techniczne
Alberto i Alessandro Morelli, założyciele marki Venezianico do projektowania podchodzą z otwartymi umysłami. W ich przypadku krótka historia marki (zaczynali w 2017 roku) jest jednak sporym atutem, a czasami daje nawet przewagę nad konkurencją. Brak rodzinnego “obciążenia” (ani dziadek, ani ojciec braci Morelli nie byli zegarmistrzami) pozwala im na podejście do pewnych rzeczy z zupełnie innej perspektywy i to w dosyć nowatorski sposób. Przyzwyczaili nas już do łamania konwencji i wychodzenia poza ramy dyktowane przez zegarmistrzowską branżę. Efekt? Zegarki wykorzystujące intrygujące rozwiązania, a przy tym niezwykle atrakcyjne wizualne. W tym kontekście połączenie wolframu i ceramiki na bezelu w zegarku z serii Nereide nie wydaje się aż takim zaskoczeniem.
Skąd ceramiczny bezel w zegarku nurkowym?
Ruchomy bezel, jednokierunkowy czy birotacyjny, jest elementem, który nieodłącznie kojarzy się z zegarkami nurkowymi. To część najbardziej rozpoznawalna, a przy okazji najbardziej podatna na zużycie. Bezel to element ruchomy divera.
Często nim manipulujemy – ustawiamy czas, kręcimy, przestawiamy, a to potencjalnie czyni go bardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne.
Przez wiele lat bezele tworzone były głównie ze stali szlachetnej. A ta, pomimo wielu swoich zalet, miała jednak pewne mankamenty. Na metalowych elementach z upływem czasu widać było zarysowania i przetarcia, a kolorowa powłoka czasami się ścierała.
I w tym miejscu do branży wkroczyła marka RADO, cała na biało, z patentem na technologię produkcji ceramicznych spieków high-tech.
Ceramika, oprócz tego, że zapewniała większą trwałość i powłokę bez zarysowań, oferowała również intensywniejsze wrażenia estetyczne w postaci niezwykle gładkiego wykończenia “z połyskiem”. Trudno się dziwić, że ceramiczne bezele w zegarkach, szczególnie w tych z wyższej półki, szybko stały się standardem branżowym.
Bezele ze spieków ceramicznych stosuje z powodzeniem również Venezianico w wybranych zegarkach nurkowych z linii Nereide. Ale tym razem poszła o krok dalej, łącząc sprawdzony materiał, jakim jest ceramika, z niezawodnym i niezniszczalnym wolframem.
Pierwsze takie rozwiązanie w bezelu zegarka nurkowego
Wybór wolframu na towarzysza spieku ceramicznego nie jest zaskakujący, a nawet dość oczekiwany. Dziwi to, że do tej pory nikt nie zdecydował się na zestawienie tych dwóch materiałów w zegarku, a przecież węglik wolframu od lat stosowany jest w jubilerstwie. W ten sposób bezel wolframowo-ceramiczny w Venezianico Ceratung jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w zegarku diver.
Zrobiono to w dość prosty sposób - oddając kazdemu z materiałów po połowie. U tak górna część bezela wykonana jest z wysokiej jakości spieku ceramicznego, a ta dolna to już węglik wolframu.Wolfram z ceramiką - razem są niezniszczalni
Zatrzymajmy się przy nim na chwilę. Przy wolframie, oczywiście. Po raz pierwszy pierwiastek ten w czystej postaci pozyskali w 1783 roku bracia José i Fausto Elhuyar. Oczywiście w samym Venazianico Ceratung, jak i w biżuterii wolfram nie jest stosowany samodzielnie. W wersji czystej występuje bardzo rzadko, a poza tym nie zachwyca właściwościami fizycznymi — jest zbyt miękki i kruchy. W branży jubilerskiej wykorzystywany jest za to stop wolframu z węglem w postaci węglika wolframu (z ang. Tungsten Carbide). Domieszka węgla czyni z wolframu materiał ekstremalnie wytrzymały i odporny na zarysowania. O ile czysty pierwiastek wolframu cechuje się trwałością na poziomie 7,5 w skali Mohsa, to węglik wolframu zyskuje aż 9, co daje mu twardość prawie porównywalną do szkła szafirowego stosowanego w zegarkach.
A to oznacza, że nasz wolframowo- ceramiczny bezel w Venezianico Ceratung jest praktycznie niezniszczalny i będziemy mogli się cieszyć oczy jego blaskiem i doskonałym wyglądem przez długie lata.
Nereide Ceratung to nie tylko wolfram, ten zegarek ma jeszcze kilka innych walorów
Zegarek Venezianico warty jest nie tylko ze względu na zastosowanie wolframu, chociaż to bez wątpienia element, który wzbudza naszą ciekawość najbardziej. Jeśli na chwilę zapomnimy o niezniszczalnym bezelu, skupimy uwagę na jego konstrukcji, a przede wszystkim zajrzymy do wnętrza, to znajdziemy jeszcze więcej powodów, które skłonią nas do zakupu modelu włoskiej marki.
Komplikacja GMT
Venezianico Ceratung jest wyposażony w funkcję, która pozwala na odczyt nie dwóch, ale aż trzech stref czasowych. Na tarczy umieszczono dwie 24-godzinne skale: jedną na insercie, a drugą bezpośrednio na tarczy. Czas pierwszej strefy odczytujemy za pomocą niebieskiej wskazówki z wewnętrznej skali godzinowej. Czas drugiej strefy poznamy z podziałki zlokalizowanej na wolframowo-ceramicznym bezelu.
Zakręcana koronka i wodoszczelność
Nereide Ceratung, jak na prawdziwy zegarek nurkowy przystało, został wyposażony w zakręcaną koronkę oraz dekiel mocowany sześcioma śrubami. Tak zabezpieczona koperta wytrzymuje ciśnienie 20 barów. Masz pewność, że nawet podczas pływania z zegarkiem na ręku, do wnętrza szczelnego mechanizmu nie przedostanie się ani kropla wody.
Bransoleta Canova
W tym przypadku Venezianico również idzie pod prąd, oferując alternatywę dla klasycznej bransolety, oczywiście własnego autorstwa. W modelu Nereide Ceratung, podobnie jak w innych zegarkach włoskiej marki, zastosowano bransoletę ze stali szlachetnej, która wyróżnia się oryginalnym kształtem i układem ogniw.
Mechniczna precyzja
A na koniec to, co interesuje każdego wielbiciela mechanicznych zegarków, czyli kaliber. Venezianico Nereide Ceratung napędza mechanizm automatyczny kaliber V3290, który został wykonany w zakładach Soprod S.A., niezależnego dostawcę mechanizmów Swiss Made, działającego od 1966 roku. I tutaj pierwsze zaskoczenie. Nie jest to mechanizm z seryjnej produkcji szwajcarskiego manufaktury, ale produkt zmodyfikowany wg projektów włoskich zegarmistrzów. W przypadku Venezianico Nereide Ceratung bazowym kalibrem jest C125. Soprod dostosowuje mechanizmy do życzeń Włochów i wysyła do Wenecji, gdzie dokonywany jest finalny montaż każdej sztuki.
Mechanizm w modelu Venezianico Ceratung zapewnia imponującą dokładność na poziomie -4/+6 sekund na dobę - to drugie zaskoczenia. Automatyczny mechanizm dysponuje 42-godzinną rezerwą chodu oraz jest wyposażony w system antywstrząsowy Incabloc.
Działanie mechanizmu możemy podziwiać od wewnętrznej strony zegarka, pod przezroczystym deklem z szafirowym szkłem z antyrefleksem.
Venezianico Nereide Ceratung to niezwykle atrakcyjny dla oka zegarek sportowy, którego design jest hołdem dla klasycznego divera. Oczywiście Włosi musieli dołożyć do tego swoje trzy grosze, ale zrobili to z niezwykłą klasą. Dostrzeżemy ją w jakości wykończenia i elementach zdobniczych, na które w Wenecji zwraca się szczególną uwagę. Nie umkną waszej uwagi charakterystyczne detale, takie jak logo marki z krzyżem weneckim umieszczone na koronce zegarka i zapięciu bransolety, a także oryginalne niebieskie oznaczenia godzinowe, które nadają zegarkowi wyjątkowego charakteru.
Detale, wolfram i ceramika, elementy wykończenia oraz technologia – wszystko to czyni model Venezianico Ceratung pozycją wyjątkową.
I na koniec wyciąg z cennika. Ile kosztuje Nereide Ceratung?
Otóż za zegarek zapłacimy nie więcej niż 5.880,00 zł. I to właśnie jest największym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z modyfikowanym mechanizmem automatycznym i niezniszczalnym bezelem wykonanym z niecodziennego zestawu materiałów.
Dane techniczne
Parametr | Wartość |
---|---|
Materiał koperty: | Stal nierdzewna 316L |
Szerokość: | Ø42 mm |
Mechanizm: | mechanizm automatyczny Swiss Made Cal. V3290 |
Funkcje: | GMT, data |
Szkło: | Szkło szafirowe z antyrefleksem |
Luminova: | BGW9 Super LumiNova® |
Bezel | Wykonany z ceramiki i wolframu, 120-kliknięć |
Wodoszczelność: | 20ATM (= 200mt) |
Bransoleta | Canova |