Zegarki Solar Aqua. Gotowi na zejście w głębiny?
Narodziny giganta sprzedaży detalicznej
Założycielem i pomysłodawcą marki Solar Aqua nie był żaden zegarmistrz czy inżynier, ale irlandzki imigrant Timothy Eaton, który stworzył w Kanadzie największą sieć sprzedaży detalicznej, zatrudniającą w szczytowym okresie 70 000 pracowników. Ten utalentowany przedsiębiorca, doskonale wyczuwający potrzeby rynku otworzył w 1869 roku w Toronto sklep z artykułami suchymi, który wyróżniał się tym, że oferował wszystkie produkty w tej samej cenie, bez możliwości targowania się oraz gwarantował zwrot pieniędzy w przypadku braku zadowolenia z zakupionego produktu. Ale prawdziwym przełomem było wprowadzenie na rynek kanadyjski katalogu wysyłkowego w 1884 roku. Dla ludzi mieszkających w tak ogromnym kraju była to prawdziwa rewolucja. W ten sposób Eaton dotarł do tysięcy maleńkich miast i osad z produktami wcześniej nieosiągalnymi. Firma założona przez Eatona rozrastała się w zatrważającym tempie, a przez wysyłkowy katalog można było zamawiać i kupować zarówno części do maszyn rolniczych, artykuły spożywcze na kompaktowych domach do samodzielnego montażu kończąc. Imperium irlandzkiego imigranta w latach trzydziestych generowało 60% sprzedaży wszystkich domów towarowych w Kanadzie.Kanadyjski Rolex, czyli początki marki Solar Aqua
Timothy Eaton miał świadomość, że jego klientelę nie stanowią tylko farmerzy czy robotnicy z przemysłowych obszarów. Coraz większą i bardziej wpływową grupę zaczęli stanowić ludzie zamożni, o bardziej wysublimowanych gustach. Pojawiło się zapotrzebowanie na produkty luksusowe, w tym zegarki. Większość produktów z “wyższej półki” było wówczas kupowanych przez Eatona w Europie. Firma posiadała już w swojej ofercie własną markę zegarków o nazwie “Solar”. Były to jednak relatywnie tanie czasomierze, dla “kanadyjskich Kowalskich”. W latach 30-tych władze Eaton Company Ltd wysłali do Szwajcarii delegację, mającą nawiązać współpracę z producentem, który wypuścił na rynek wodoszczelny zegarek w kopercie o nazwie Oyster. Tak rozpoczyna się partnerski układ z marką Rolex, która zajęła się dostarczaniem głównie mechanizmów, ale także pozostałych podzespołów dla sieci Eaton. To w połowie lat 30. pojawiły się w Kanadzie zegarki, które po raz pierwszy miały na tarczy nazwę Solar Aqua. Solar - nawiązywała do wcześniejszej marki zegarkowej Timothiego Eatona a Aqua wskazywała na powiązanie z Rolexem, który używał tej nazwy również do oznakowania kopert typu Oyster. Podczas II wojny światowej w zegarki Solar Aqua wyposażeni zostali piloci Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych (Royal Canadian Air Force) oraz marynarze Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Royal Canadian Navy). Modele z tego okresu są poszukiwane przez kolekcjonerów, a dobrze zachowane modele osiągają na aukcjach zawrotne sumy.Solar Aqua 2.0
Jakieś 50 lat temu marka zniknęła z rynku, ale została zapamiętana jako jedna z najważniejszych marek zegarkowych kanadyjskiego pochodzenia, oferujących wysokiej klasy czasomierze. Rzeczy jakościowe mają jednak to do siebie, że długo się o nich pamięta i chętnie do nich wraca. Dzięki szwajcarskiej firmie Kreo International będącej częścią U-BOAT Group marka Solar Aqua została reaktywowana w 2021 roku. Z szacunku do kanadyjskiego dziedzictwa znajdziemy w niej wiele odniesień do przyrody oraz nazw geograficznych z kraju klonowego liścia. Poziom wykończenia oraz werki też nawiązują do lat świetności i należą się tutaj konstruktorom i pomysłodawcą słowa uznania. Ale po kolei.Linia Deep Bay - pogromcy głębin
Jaki stopień wodoszczelności w zegarkach robi na Was wrażenie? Popularne divery mają zazwyczaj około 30 atmosfer wodoszczelności, te bardziej wyszukane od 50 do 100 atmosfer, czyli 1000 metrów, używając drugiej przyjętej formy zapisu stopnia uszczelnienia zegarków. Natomiast marka Solar Aqua wita nas po 50 latach nieobecności modelami o klasie szczelności na poziomie 2 136 metrów (213 atm)!Skąd ta niespodziewana i mocno działająca na wyobraźnię liczba? Nazwa nowej linii nurków z logo Solar Aqua na tarczy brzmi Deep Bay i nawiązuje do Morza Baffina, znajdującego się na wodach terytorialnych Kanady za kołem podbiegunowym. Deep Bay to jeden z najgłębszych rowów Morza Baffina, którego głębokość sięga właśnie wspominanych 2136 metrów. To na tej głębokości były testowane zegarki Solar Aqua. Więc nie był to żaden laboratoryjny test, ale prawdziwy sprawdzian ich wytrzymałości.
W brązie lub w stali
“Dziewczyny lubią brąz” - śpiewał Ryszard Rynkowski, ale okazuje się, że nie tylko one. Dla mnie zegarki Solar Aqua z linii Deep Bay w wersji kopert wykonanych z brązu zdecydowanie przebijają urodą wersje w stalowej odsłonie. Jednak o gustach się nie dyskutuje, więc postaram się przedstawić ofertę producenta z Lugano w najbardziej obiektywny sposób.
Najnowsze “dzieci” Solar Aqua” mają koperty w rozmiarze 45 mm w dwóch opcjach materiałowych do wyboru: brąz lub stal szlachetna. Bez względu na opcję materiałową, biorąc zegarek do ręki wyraźnie czuć jego wagę. Nie ma co się jednak dziwić, to w końcu ponadprzeciętnie uszczelniony diver, odporny na działanie ogromnych ciśnień. Jego konstrukcja musi być więc solidna. A za tym idzie waga.
Na lewej stronie koperty, tuż pod automatycznym zaworem helowym znajdziemy ciekawą inskrypcję: 74︒N 68︒W. To współrzędne geograficzne Zatoki Baffina, gdzie były testowane zegarki. Pod współrzędnymi znajduje się wygrawerowany numer seryjny zegarka, będący zarazem numerem odpowiadającym kolejności produkcji danego modelu. Jakby odniesień geograficznych komuś było mało, to na deklu, który - bez względu na wersję koperty - zawsze jest stalowy, widnieje z rozmachem poczyniony grawer pokazujący mapę północno - wschodniego wycinka Kanady z zaznaczonym Morzem Baffina.
Jeśli chodzi o paletę barw tarczy, to zdecydowanie korzystniej wypadają modele z brązu. Tutaj dostępnych jest aż 5 wersji kolorystycznych. Zaczyna się klasycznie od czarnej tarczy, która dla wielu jest pierwszym wyborem. Ale warto poznać kolejne odsłony, gdyż każdy następny kolor będzie miał gradientową formę. Zaczyna się od jasnego odcienia danej barwy na godzinie dwunastej, by z każdym milimetrem w kierunku dolnej części cyferblatu barwa zyskiwała coraz ciemniejszego odcienia, by w końcu przejść całkowicie w czarny kolor. To oczywiście nawiązanie do morskiej głębi. Bardzo sugestywny i pomysłowy zabieg. Kolekcja Bronze może wylegitymować się - oprócz wspomnianego czarnego - także brązowym, burgundowym, zielonym i granatowym kolorem tarczy. W modelach zabudowanych stalową kopertą mamy trzy wersje kolorystyczne do wyboru: gładka czerń, oraz gradientowy zielony i granat.
Wszystkie modele dostępne są bazowo w wersjach z wysokiej klasy paskami z grubego silikonu. Klamerka zaś jest klasyczna stalowa, bądź stalowa, ale “postarzana” przez barwienie PVD w kolorze brązu. Ta druga opcja przypisana jest oczywiście dla wersji z brązowymi kopertami.
Powrót kultowego mechanizmu
Zapewne większość z nas widząc szwajcarskiego “trójwskazówkowca” będzie się spodziewał w środku Selity SW200, ETA 2824, może STP1-11. A tutaj niespodzianka. Żaden ze wskazanych mechanizmów nie napędza zegarków Solar Aqua z linii Deep Bay. W środku mamy przedstawiciela niezwykle szanowanej rodziny mechanizmów Peseux. Producenta, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia. Manufactura z Neuchatel zasłynęła z doskonałych mechanizmów z naciągiem manualnym. Warto zaznaczyć, że z werku 7001 korzystała chociażby Omega, Eberhard czy Nomos. W przypadku Solar Aqua mamy do czynienia z mechanizmem P224, pracującym na 28 kamieniach i posiadającym 38-godzinną rezerwę chodu.
Solar Aqua debiutuje bardzo udanie. Widać pomysł na odbudowanie pozycji marki, a także spójną formułę komunikacyjną, adresowaną do końcowego odbiorcy. Jak zaznacza dyrektor generalny Solar Aqua Chris Zocchi, celem marki na następne lata jest zrównoważona produkcja zegarków o ponadprzeciętnych parametrach technicznych, odznaczających się niebanalnym wyglądem w oparciu o tradycje i dziedzictwo kanadyjskiego pierwowzoru. Możemy się więc spodziewać kolejnych odniesień do kanadyjskiej przyrody lub geografii, miejsc oczarowujących swoją urodą i majestatem.
Solar Aqua wchodzi w skład U-BOAT Group, co daje nadzieję, że kolejne projekty będą nieszablonowe i technicznie dopracowane. Dla zainteresowanych zakupem modelu z kolekcji Deep Bay śpieszę z informacją o cenie. Modele w wersji “bronzo” wycenione zostały na kwotę 10 490 zł, a na zakup zegarka w stali trzeba będzie dysponować sumą rzędu 9 490 zł.
Dane techniczne
Parametr | Wartość |
---|---|
Materiał koperty: | stal nierdzewna 316L |
Szerokość: | Ø45 mm |
Mechanizm: | mechanizm automatyczny Peseux P224 modyfikowany dla Solar Aqua |
Funkcje: | data |
Szkło: | szkło szafirowe z lupką nad godziną 3 |
Bezel | stal szlachetna 316L, brąz z wkładką ceramiczną; |
Wodoszczelność: | WR 2136 metrów – certyfikat 7008 stóp (213,6 ATM); |
Pasek | wysokiej klasy pasek silikonowy |