Oglądasz „Szoguna”? Oto 7 intrygujących zegarków inspirowanych światem samurajów. Od G-SHOCK po Richarda Mille.
Wraz z kolejnymi odsłonami serialu "Shōgun" na Disney + wkracza do nas egzotyczny świat Japonii. A my przyjrzymy zegarkom, których projekty nawiązują do kultury Kraju Kwitnącej Wiśni i... wojowniczych samurajów.
O czym przeczytasz?
- Od legendarnych samurajów do serialu na Disney +
- Zegarki inspirowane samurajami? Jest ich mało, ale za to jakie!
- 7. G-SHOCK MRG-B2000SG jak hełm kabuto
- 6. Grand Seiko i japońska katana
- 5. G-SHOCK MRG-B2000BS-3A w zbroi samuraja
- 4. Schaumburg "Spirit of Samurai II"
- 3. Bomberg - tarcza jak maska wojownika bushi
- 2. Ulysse Nardin portretuje pojedynek samurajów
- 1. Richard Mille czyli zegarek z samurajem za 1 milion dolarów
Od legendarnych samurajów do serialu na Disney +
Jeżeli mielibyśmy wymienić trzy legendarne postaci kultury japońskiej, to z pewnością w tym gronie znalazłby się samuraj — honorowy, niezwyciężony rycerz japoński, perfekcyjnie władający swoją kataną, mieczem.
Co ciekawe, samuraje nie zawsze byli wojownikami. Początkowo, jeszcze w czasach wczesnego średniowiecza, była to po prostu świta służąca najwyższym w hierarchii urzędnikom i władcy, coś w rodzaju gwardii cesarskiej. Dopiero w późniejszych wiekach zaczęła krystalizować się grupa wyszkolonych żołnierzy, określanych terminem bushi (武士), co oznacza „wojownik”, zazwyczaj znajdujących się na służbie u japońskiej arystokracji. Z czasem termin bushi stał się synonimem słowa samuraj.
Współcześnie termin ten kojarzy nam się z niezwykle sprawnym, wyszkolonym i honorowym wojownikiem, wyróżniającym się specyficznym uzbrojeniem, którego najważniejszym atrybutem jest ostry i lekki miecz o lekko zakrzywionym kształcie, zwany kataną.
Ostatnio kultura Japonii i świat japońskich samurajów szturmem zdobywają nasze ekrany, razem z udostępnianiem kolejnych odcinków serialu "Shōgun" na Disney +.
"Shōgun" bazujący na klasycznej powieści Jamesa Clavella, oferuje współczesnym widzom kolejną okazję do zanurzenia się w skomplikowanym i fascynującym świecie feudalnej Japonii. Serial nie tylko opowiada historie o honorze, strategii i przetrwaniu, ale także przypomina o znaczeniu tradycji, estetyki i ducha bushido w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.
A my z tej okazji przyjrzymy się najciekawszym modelom zegarków, które powstały z inspiracji światem japońskich wojowników.
Zegarki inspirowane samurajami? Jest ich mało, ale za to jakie!
Samuraje, pomimo ich niezwykle barwnej historii i pobudzającym wyobraźnię "outficie" nie pojawiają się tak często (a szkoda) w projektach zegarków.
Zdecydowanie najwięcej zegarków "z motywem samuraja" znajdziemy w portfolio japońskich marek jak Casio czy Seiko, chociaż (przyznam szczerze) znacznie ciekawsze propozycje pojawiają się u projektantów ze Starego Kontynentu.
Oto siedem najciekawszych modeli zegarków z motywem nawiązującym do świata wojowników bushi.
7. G-SHOCK MRG-B2000SG jak hełm kabuto
Jeżeli mówimy o zegarkach i japońskich wojownikach, to na tej liście nie może zabraknąć miejsca dla "zegarkowego samuraja" - marki G-SHOCK. Japoński producent ma w portfolio co najmniej kilka zegarków inspirowanych wojownikami bushi.
Model, który ma zaszczyt otwierać listę, to limitowana edycja z 2023 roku, zainspirowana nie tyle postacią feudalnego rycerza japońskiego, co konkretnie jednym z elementów jego uzbrojenia — hełmem kabuto. Zegarek, stanowiący hołd dla heroicznych dziejów samuraja, został zaprojektowany z okazji 40. rocznicy marki G-SHOCK.
Na bezelu zegarka starannie wykonany jest grawer tygrysa (symbolu siły) przez znanego japońskiego metalurga, Kobayashi Masao. Dzięki zastosowaniu unikalnej techniki rzeźbienia uzyskano nieregularny wzór pasów tygrysa, w którym każdy ma odrębny kształt i rozmiar. Faktura na białym pasku zegarka imituje odoshi — technikę wiązania stosowaną w zbrojach samurajów.
6. Grand Seiko i japońska katana
Elementy uzbrojenia samurajów stały się podstawą do stworzenia wyjątkowych modeli Grand Seiko z linii Heritage. Tym razem inspirację dostarczył najbardziej znany element uzbrojenia, mianowicie legendarny miecz samurajów — katana, synonim równowagi, piękna i perfekcyjnego rzemiosła. Katana wyróżnia się nie tylko charakterystycznym kształtem — krzywą głownią i zaokrąglonym lub ściętym sztychem, ale także określonym sposobem jej formowania i wytwarzania, który „łączył ziemię, ogień, wodę i powietrze”. Jeżeli ktoś oglądał serial "Niebieskooki samuraj" (2023) na platformie Netflix, doskonale wie, o czym mówię.
Samurajski wątek w zegarkach pojawia się poprzez nawiązanie do materiałów stosowanych przy produkcji katan. Model SBGA489 z czarnym cyferblatem nawiązuje do twardości i piękna kawagane, na ostrej zewnętrznej krawędzi miecza, a model SBGA491 o cieniu zielonym odzwierciedla odporność i siłę shingane, tworzące rdzeń ostrza. Z kolei limitowana edycja (SBGA493) jest odzwierciedleniem samego procesu tworzenia. Kolorystyka tarczy nawiązuje do płomieni tatara, a faktura tarczy ma imitować iskry, które powstają przy uderzeniu młota w kawał metalu. Limitowana edycja SBGA493 została wyprodukowana w liczbie 500 sztuk, a za każdy egzemplarz trzeba było zapłacić ok. 6000 dolarów.
5. G-SHOCK MRG-B2000BS-3A w zbroi samuraja
Jubileuszowy model G-SHOCK z linii MRG powstał w 2019 roku, kiedy sama linia obchodziła 25-lecie istnienia. Przy projektowaniu modelu MRG-B2000BS-3A inspirowano się tradycyjną zbroją samurajów Hana-Basara.
Na pierwszy rzut oka ten G-SHOCK w niczym nie różni się od pozostałych modeli z linii MRG, ale jak to zwykle bywa, istotne są niuanse. Design zegarka mocno nawiązuje do zbroi samurajów, szczególnie uwidoczniony jest w śmiałej kolorystyce i metalowych detalach. Szczególnie zwraca uwagę luneta z kobarionu, materiału cechującego się niezwykłą twardością i połyskiem zbliżonym do platyny, ma na celu odzwierciedlenie jakości i blasku samurajskich mieczy.
Bransoletka w kolorze kurogane-iro nawiązuje do kolorów żelaznych hełmów noszonych przez samurajów Basara. W końcu połączenie ciemnej zieleni i brązu ma się kojarzyć z estetyką samurajskiej zbroi. I tylko uważni dostrzegą jeszcze jedną rzecz: subtelnie wygięte godzinowe indeksy oddające kształt samurajskiego miecza — wspomnianej katany.
4. Schaumburg "Spirit of Samurai II"
Zegarek "Spirit of Samurai II" z kolekcji marki Schaumburg to zegarmistrzowskie dzieło z samurajską estetyką. Schaumburg to stosunkowa młoda ( jak na standardy tej branży) niszowa manufaktura zegarków oferująca czasomierze mechaniczne o unikalnym wzornictwie. Projektanci tej marki często wykorzystują w swoich projektach unikatowe technologie rzemiosła artystycznego.
Ten limitowany model zwraca uwagę cyferblatem ze srebra 925, zdobionym w skomplikowanym procesie grawerowania. Grawer z motywem nawiązującym do tradycyjnej japońskiej scenerii, w której główną postacią jest charakterystyczna maska samuraja Men-yoroi (面鎧).
3. Bomberg - tarcza jak maska wojownika bushi
Na tarczy innej serii limitowanych edycji zegarków marki Bomberg widnieje charakterystyczna maska samuraja. Mamy tutaj nie jeden, ale aż dwa modele inspirowane japońskimi wojownikami: Samurai Gold (BS45CHPPKBA.071-1.12) i Samurai Blue (BS45CHSS.071-2.12). Niezwykle dynamiczna, przyciągająca wzrok tarcza, operująca tradycyjną kolorystyką i kontrastującymi zestawieniami, od razu zwraca uwagę. Wzornictwo naśladuje tradycyjną sztuki i estetyki japońskiej, nawet totalizatory minutnik i sekundy, które wykończono japońską kaligrafią. Zwracają uwagę charakterystyczne kształty wskazówek przywodzące na myśl japońskie katany oraz nietypowa lokalizacja datownika, który znajduje się na szczycie tarczy — hełmie wojownika.
2. Ulysse Nardin portretuje pojedynek samurajów
Zegarek Ulysse Nardin inspirowany światem samurajów powstał kilka lat temu, ale nie może zabraknąć go na tej liście z dwóch powodów. Po pierwsze, w odróżnieniu od większości modeli związany jest z konkretnym momentem z historii Japonii. Tarcza nawiązuje do najsłynniejszego, opiewanego w poematach samurajskiego pojedynku w Japonii – legendarnego pojedynku Miyamoto Musashiego z jego genialnym rywalem, Sasaki Kojiro na wyspie Ganryu.
Drugi powód to mechanizm. W tym konkretny modelu zastosowano automatyczny mechanizm z rzadko spotykaną funkcją uderzenia co godzinę (hourstriker). W ten sposób co godzinę obie postacie samurajów widoczne na tarczy zegarka po każdym uderzeniu krzyżują swoje samurajskie miecze.
Obie postacie wojowników zostały rzeźbione ręcznie, bazując na projekcie wykonanym w ilustrację w stylu ukiyo-e. Dostępne były dwa warianty zegarka: w 18-karatowym różowym złocie lub wykonany z platyny. Wersja ze złota modelu Classic Samouraï 6109-130/SAMOURAI kilka lat temu kosztowała 99,752 USD. Limitacja 18 sztuk.
1. Richard Mille czyli zegarek z samurajem za 1 milion dolarów
Na początku XVIII wieku 47 roninów, czyli samurajów pozbawionych swojego pana, dokonało zemsty na urzędniku, który był odpowiedzialny za śmierć ich pana, Naganoriego Asano (1667–1701). Ta historia stała się inspiracją do zaprojektowania wyjątkowego zegarka.
Projekt Richarda Mille to na pewno najdroższy zegarek inspirowany światem samurajów. W tym przypadku ekstrawagancka forma idą w parze z techniczną maestrią. Głównym motywem tarczy jest wizerunek samuraja dzierżącego w dłoniach dwa miecze, który umiejętnie został zespolony z technicznymi aspektami czasomierza.
Wizerunek samuraj wyrzeźbiony został z kawałka żółtego złota. Generowanie całości zajęło Pierre-Alainowi Lozeronowi niemal 16 godzin, ale efekt powala na kolana. Wystarczy przyjrzeć się, z jaką precyzją tworzone były szczegóły, jak maska wojownika, hełm, elementy zbroi, rękojeść katany zdobiący toubillon herb rodziny Asano z dwoma skrzyżowanymi piórami sokoła.
Ciekawostką jest fakt, że pomysł na model RM 47 powstał kilka lat temu w trakcie rozmowy Richarda Mille z dwukrotnym Mistrzem Świata Formuły 1, Fernando Alonso. Znany kierowca F1 jest entuzjastą japońskich tradycyjnych sztuk i zasad samurajów.
I na koniec wisienka na torcie. Zegarek powstał w liczbie 75 egzemplarzy, a cena za sztukę to jedyne 1 milion dolarów.
Jak widać kultura samurajów nadal inspiruje świat sztuki, designu i luksusu. Zegarki nawiązujące do legendarnych wojowników bushi stanowią wyjątkowy most łączący przeszłość z teraźniejszością. Modele takie jak Richard Mille RM 47 Tourbillon, Classic Samurai Ulysse Nardin czy kolekcje limitowane G-GSHOCK, są świadectwem tego, jak szanowane i wpływowe są te historie, nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.